| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | Molex |
| Manufacturer Part Number: | Molex 03-09-1091 |
| Color: | Natural |
| Pitch: | 5.03 mm |
| Gender: | Receptacle |
| Series: | 1292 |
| Amperage: | 11 A |
| Material: | Nylon |
| Stackable: | No |
| Mount Type: | Panel Mount |
| Product Name: | Standard .093" |
| Connector Type: | Standard .093" |
| Number of Rows: | 3 |
| Connector System: | Wire to Wire |
| Housing Material: | Nylon |
| Glow Wire Capable: | No |
| Number of Contacts: | 9 |
| Circuit Application: | Power |
| Operating Temperature Range: | -40 - 105 °C |
| Part Aliases: | 0003091091 1292-R |
| Material Flammability Standard: | 94V-2 |
| SKU: | MOL03-09-1091 |
03-09-1091
Specifications
Detailed Description
Enhance your power circuit setups with our Panel Mount Receptacle, featuring a durable Nylon housing for optimal performance. This connector, part of our Wire to Wire system, boasts 9 contacts arranged in 3 rows, perfect for robust power applications. With an amperage rating of 11A, it ensures reliable current flow. Its standard .093" connector type guarantees compatibility, while its UL and CSA certifications attest to its quality and safety. Operating in a wide temperature range from -40 to 105 °C, it's suitable for various environments. RoHS compliant, it also prioritizes environmental responsibility. Upgrade your connectivity solutions with this essential component.
Frequently Bought Together
| Product | Part # | Description | Stock |
|---|---|---|---|
| Molex 02-09-2103 | 2.36mm Diameter, Standard .093 Pin and Socket Crimp Terminal, Series 1190, Male, with Tin (Sn) Plated Brass Contact, 14-20 AWG, Bag | ![]() |
| Molex 02-09-2118 | 2.36mm Diameter, Standard .093 Pin and Socket Crimp Terminal, Series 1380, Male, with Tin (Sn) Plated Brass Contact, 18-22 AWG, Bag | ![]() |
| Molex 03-09-2092 | 2.36mm Diameter Standard .093 Pin and Socket Plug Housings, 9 Circuits, 3 Rows | ![]() |
| Molex 19039-0006 | Avikrimp Snap Receptacle, for 16-14 AWG Wire, PVC, Fits Male Plug Diameter 3.96mm, Carton | ![]() |
| Molex 19069-0042 | Krimptite Ring Tongue Terminal for 22-18 AWG Wire, Carton | ![]() |
| Molex 19069-0109 | Krimptite Ring Tongue Terminal for 16-14 AWG Wire, Carton | ![]() |
| Molex 19164-0044 | Perma-Seal Butt Splice for 16-14 AWG Wire, Carton | ![]() |
| Molex 19164-0049 | Perma-Seal Male Quick Disconnect Tab for 16-14 AWG Wire, Tab Size 6.35 x 0.81mm, Mylar Tape Carrier | ![]() |
| Molex 19193-0171 | VersaKrimp Ring Tongue Terminal for 8 AWG Wire, Closed-Brazed Barrel, Stud Size 5/16" (M8), Carton | ![]() |
| Molex 19221-0231 | Compression Style Ring Tongue Terminal for 4 AWG Wire, Stud Size 5/16" (M8), Tin Plated, Carton | ![]() |
| Molex 39-01-2060 | Mini-Fit Jr. Receptacle Housing, Dual Row, 6 Circuits, UL 94V-2, Natural | ![]() |
| Molex 39-01-2085 | Mini-Fit Jr. Receptacle Housing, Dual Row, 8 Circuits, UL 94V-0, Natural | ![]() |
| Molex 39-01-2105 | Mini-Fit Jr. Receptacle Housing, Dual Row, 10 Circuits, UL 94V-0, Natural | ![]() |
| Molex 39-01-2125 | Mini-Fit Jr. Receptacle Housing, Dual Row, 12 Circuits, UL 94V-0, Natural | ![]() |
| Molex 39-01-4031 | Mini-Fit Jr. Receptacle Housing, Single Row, 3 Circuits, UL 94V-0, Natural | ![]() |
| Molex 64318-1011 | .635mm, 1.50mm, 2.80mm, Power CMC Receptacle, 28 Circuits, Left Wire Output, Black Coding, Mat Sealed | ![]() |
| Molex 64320-1301 | Wire Cap for Mat Sealed CMC Receptacle, 28 Circuits and 48 Circuits | ![]() |
| Molex 64325-1345 | Single Wire Seals for CP 2.80 Terminals, Green | ![]() |


