| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | Molex |
| Manufacturer Part Number: | Molex 19277-0005 |
| Color: | Blue |
| Series: | 19277 - Avikrimp - Quixon |
| Connector Type: | Avikrimp, Quick Disconnect, Quixon |
| Gender: | Female |
| Contact Material: | Brass |
| Contact Plating: | Tin |
| Voltage: | 300 V |
| Material: | Brass |
| Insulation Material: | Nylon (PA) |
| Compatible Tab Width: | 7.87 mm |
| Compatible Tab Thickness: | .41 mm |
| Orientation: | Straight |
| Insulation Type: | Full |
| Operating Temperature Range: | -55 - 105 °C |
| Contact Mating Area Plating: | Tin |
| Wire Size: | 14 AWG, 16 AWG |
| Contact Termination Plating: | Tin |
| Wire Insulation Diameter: | 3.6 mm |
| Glow Wire Capable: | No |
| Lock to Mating Part: | No |
| Material Flammability Standard: | 94V-2 |
| Part Aliases: | 0192770005 BB-5263-LIF |
| SKU: | MOL19277-0005 |
19277-0005
Specifications
Detailed Description
Enhance your electrical connections with our Quixon Quick Disconnect, featuring Avikrimp technology. Designed for seamless assembly, this female connector in fully insulated blue is ideal for 14-16 AWG wires. Crafted from durable brass with a tin plating, it ensures reliable conductivity up to 300 V. The nylon insulation and straight orientation guarantee secure usage, even in extreme temperatures ranging from -55 to 105 °C. Compliant with RoHS standards, it's a safe and efficient choice for various electronic applications. Upgrade your connectivity with this high-quality terminal.
Product Change Notice
| Effective Date | Description of Change | Download | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 02/04/2022 | 510969 - Change Supplier. Due to global shortages for components used to formulate Nylon Resin our vendor cannot guarantee exact delivery dates of their Nylon resin to molex. to prevent a disruption in the supply chain we've added a 2nd source to contribute to our supply of nylon resin. | Download | |||
| 02/18/2019 | 506408 - Packaging Method/Quantity Changing. This letter is to inform you that the part(s) referenced in this notice will undergo packaging specification changes that may include new container sizes, quantities or changes to the label. No changes will be made to the product as a result of this change. | Download | |||

