| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | Molex |
| Manufacturer Part Number: | Molex 22-04-1091 |
| Color: | Natural |
| Pitch: | 2.5 mm |
| Keying: | No |
| Series: | 5045 |
| Voltage: | 250 V |
| Amperage: | 3 A |
| Material: | Polyamide |
| Shroud Type: | Partial |
| Breakaway: | No |
| Stackable: | No |
| Orientation: | Vertical |
| PCB Locator: | No |
| Tail Length: | 3.4 mm |
| Product Name: | KK |
| Mating Cycles: | 30 |
| PCB Retention: | Without |
| PCB Thickness (Recommended): | 1.6 mm |
| Connector Type: | KK, Mini-Latch |
| Number of Rows: | 1 |
| Body Orientation: | Straight |
| Connector System: | Wire to Board |
| Contact Material: | Brass |
| Polarized to PCB: | No |
| Glow Wire Capable: | No |
| Termination Pitch: | 2.5 mm |
| Number of Contacts: | 9 |
| Termination Method: | Through Hole |
| Lock to Mating Part: | Yes |
| Guide to Mating Part: | No |
| Make First / Break Last: | No |
| Surface Mount Compatible: | No |
| Number of Contacts Loaded: | 9 |
| Contact Mating Area Plating: | Tin |
| Contact Termination Plating: | Tin |
| Operating Temperature Range: | -40 - 105 °C |
| Contact Mating Area Plating Thickness: | 5.08 µm |
| Contact Termination Plating Thickness: | 5.08 µm |
| Part Aliases: | 0022041091 5045-09A |
| Material Flammability Standard: | 94V-0 |
| SKU: | MOL22-04-1091 |
22-04-1091
Specifications
Detailed Description
Easily connect wires to your board with our Mini-Latch Wire-to-Board Header. Featuring a vertical orientation with a friction ramp for secure attachment, this header is designed for convenience. With 9 circuits and tin plating for optimal conductivity, it ensures reliable performance. The straight body orientation and through-hole termination method make installation a breeze, while the brass contact material guarantees durability. Operating in temperatures ranging from -40 to 105°C, it is suitable for various environments. RoHS compliant and with a 2.5mm pitch, it meets industry standards for quality and safety. Perfect for use in PCB applications, this header is a essential component for your electronic projects.
Frequently Bought Together
| Product | Part # | Description | Stock |
|---|---|---|---|
| Molex 22-04-1081 | Mini-Latch / KK Wire-to-Board Header, Vertical, with Friction Ramp, 8 Circuits, Tin (Sn) Plating, Natural | ![]() |
Product Change Notice
| Effective Date | Description of Change | Download | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 05/16/2024 | 514531 - Change Supplier. This notification is to inform you about Supplier product location transferred from Japan vendor(Supplier) to Korea vendor impacting the part(s) as per attached list. No changes will be made to product as part of this change. | Download | |||
| 05/01/2024 | 514837 - Equipment Transfer & Packaging Quantity Changing. This letter is to inform you that 5045 series will be transferred from Japan vendor to Korea vendor for the productivity improvement & stable delivery performance. It will be changed as follows by this change, so please refer to the information for more details. | Download | |||
| 02/29/2024 | 514174 - Change to Product. This notification is to inform you of standardize the sales drawings (SD) in the attached list. For details, please see below. | Download | |||
| 01/11/2024 | 514731 - Retraction of PCN 514531. This letter is to inform you that Molex retract the previous PCN to replace with a new PCN by adding change reasons. This change is cancelled because this PCN doesnt include DU/MOQ change so new PCN will be issued for supplier Change & DU/MOQ Change Soon | Download | |||
| 03/01/2015 | GCM 10671199 - New, Modified, Or Replacement Tooling. The purpose of this letter is to inform you that we plan to kick off new housing tooling(Copy existing tooling)because existing toolings are aging for over 10 years'production. Tool qualification will be done as procedure. This changes only affect Molex ShangHai. | Download | |||


