| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | Molex |
| Manufacturer Part Number: | Molex 26-60-6020 |
| Series: | 42891 - KK 396 |
| Amperage: | 7 A |
| Connector Type: | KK 396 |
| Number of Contacts: | 2 |
| Number of Rows: | 1 |
| Termination Method: | Through Hole |
| Contact Material: | Brass |
| Body Orientation: | Straight |
| Pitch: | 3.96 mm |
| Voltage: | 250 V |
| Orientation: | Vertical |
| Tail Length: | 3.56 mm |
| Contact Mating Area Plating: | Tin |
| Contact Mating Area Plating Thickness: | 5.08 µm |
| Number of Contacts Loaded: | 2 |
| Mating Cycles: | 25 |
| PCB Locator: | Yes |
| PCB Retention: | Yes |
| Polarized to PCB: | Yes |
| Contact Termination Plating Thickness: | 5.08 µm |
| Polarized to Mate: | No |
| PCB Thickness (Recommended): | 1.6 mm |
| Connector System: | Wire to Board |
| Contact Termination Plating: | Tin |
| Maximum Solder Process Temperature: | 235 °C |
| Lead Free Process Capability: | WAVE |
| Duration at Max. Process Temperature (seconds): | 005 |
| Max. Cycles at Max. Process Temperature: | 001 |
| Glow Wire Capable: | No |
| Lock to Mating Part: | Yes |
| Stackable: | Yes |
| Breakaway: | No |
| Shroud Type: | No |
| Material Flammability Standard: | 94V-0 |
| Part Aliases: | 0026606020 42891-0002 |
| SKU: | MOL26-60-6020 |
26-60-6020
Specifications
Detailed Description
Introducing the KK 396 Solid Vertical Header, a reliable solution for your PCB connections. Featuring friction lock technology and a snap-in plastic peg for added security, this header is designed for 2 circuits with tin plating for optimal conductivity. With a straight orientation and through-hole termination method, it ensures easy installation on your board. Meeting UL agency certification E29179 and RoHS compliance, it guarantees quality and environmental responsibility. Ideal for wire-to-board connections in various electronic applications, this header offers a pitch of 3.96mm, amperage of 7A, and voltage rating of 250V, making it a versatile choice for your project.
Product Change Notice
| Effective Date | Description of Change | Download | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 12/31/2022 | 512847 - Change Supplier. This notification is to inform you about addition of new Supplier or Sub Supplier impacting the part(s) as per attached list. No changes will be made to product as part of this change | Download | |||
| 03/15/2019 | 506830 - Packaging Method/Quantity Changing. The part(s) referenced in this notice will undergo packaging specification changes that may include new container sizes, quantities or changes to the label. | Download | |||
| 01/01/2018 | 503290 - Equipment Transfer, Production Transfer or Rearrangement. This letter is to inform you that production of the part(s) identified in this notice are being moved to a different production or shipping location. No changes will be made to the product as a result of this move. | Download | |||
| 07/01/2017 | 502658 - Equipment Transfer, Production Transfer or Rearrangement. This letter is to inform you that production of the part(s) identified in this notice is being moved to a different location. No changes will be made to the product as a result of this move. | Download | |||

