| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | Molex |
| Manufacturer Part Number: | Molex 34691-6161 |
| Color: | Gray |
| Series: | 34691 - Stac64 |
| Amperage: | 10 A |
| Connector Type: | Stac64 |
| Number of Contacts: | 16 |
| Number of Rows: | 2 |
| Termination Method: | Through Hole |
| Contact Material: | Brass |
| Body Orientation: | Right Angle |
| Pitch: | 2.54 mm |
| Voltage: | 500 V |
| Material: | High Temperature Thermoplastic |
| Orientation: | Right Angle |
| Keying: | No |
| Operating Temperature Range: | -40 - 105 °C |
| Contact Mating Area Plating: | Tin |
| Number of Contacts Loaded: | 16 |
| Mating Cycles: | 10 |
| PCB Locator: | Yes |
| PCB Retention: | Without |
| Polarized to PCB: | Yes |
| Polarized to Mate: | Yes |
| PCB Thickness (Recommended): | 1.57 mm |
| Connector System: | Wire to Board |
| Contact Termination Plating: | Tin |
| Maximum Solder Process Temperature: | 260 °C |
| Lead Free Process Capability: | WAVE |
| Duration at Max. Process Temperature (seconds): | 040 |
| Max. Cycles at Max. Process Temperature: | 003 |
| Termination Pitch: | 2.54 mm |
| Glow Wire Capable: | No |
| Guide to Mating Part: | No |
| Lock to Mating Part: | Yes |
| Stackable: | No |
| Surface Mount Compatible: | No |
| Breakaway: | No |
| Make First / Break Last: | No |
| Shroud Type: | Yes |
| Part Aliases: | 0346916161 |
| SKU: | MOL34691-6161 |
34691-6161
Specifications
Detailed Description
Enhance your electronic connections with the Stac64 Right Angle Header Assembly. This assembly features a Plastic Pin-Alignment-Plate for precise installation, accommodating 16 Circuits in a Polarization B configuration. The Gray color and Tray packaging offer convenience in identification and handling. Crafted with durable High Temperature Thermoplastic, it ensures reliable performance in demanding environments. With a current rating of 10 A and voltage resistance up to 500 V, it guarantees efficient power transmission. The through-hole termination method and brass contact material provide secure and stable connectivity. Designed for ease of use, it offers a right angle body orientation and a pitch of 2.54 mm. RoHS compliant and operating within a wide temperature range from -40 to 105 °C, it meets industry standards for quality and safety. Perfect for Wire to Board applications, it's an essential component in PCB assemblies, offering high performance and longevity. Elevate your electronic projects with the Stac64 Right Angle Header Assembly.
Product Change Notice
| Effective Date | Description of Change | Download | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 01/15/2024 | 514672 - Retraction of PCN 514070. Because of resource and strategy adjustment molex decides to suspend tray material study. qualification on some products during this PCN | Download | |||
| 12/15/2023 | 514070 - Packaging Method/Quantity Changing. To unify the packaging tray material & improve tray quality, we are moving away from using PS to PET. | Download | |||
| 05/31/2016 | 500699 - Capacity change or tool replacement. This letter is to inform you that another set of tooling is being added to meet the current and future demands of this product. There will be no changes in the fit, form or function from the additional tooling when compared to the current tooling. | Download | |||
| 10/01/2015 | GCM 10695148 - Product Component Change. | Download | |||
| 01/09/2015 | GCM 10665869 - Change In Test / Inspection Methods. | Download | |||
| 10/02/2014 | GCM 10652231 - New, Modified, Or Replacement Tooling. | Download | |||

