| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | Molex |
| Manufacturer Part Number: | Molex 35507-1100 |
| Color: | Natural |
| Series: | 35507 - Sherlock |
| Amperage: | 2 A |
| Connector Type: | Sherlock |
| Gender: | Receptacle |
| Housing Material: | Polyester |
| Number of Contacts: | 11 |
| Number of Rows: | 1 |
| Pitch: | 2 mm |
| Material: | Polyester |
| Keying: | No |
| Operating Temperature Range: | -40 - 105 °C |
| Circuit Application: | Signal |
| Polarized to Mate: | Yes |
| Connector System: | Wire to Board |
| Glow Wire Capable: | No |
| Lock to Mating Part: | Yes |
| Stackable: | No |
| Material Flammability Standard: | 94V-0 |
| Contact Detail: | 11 |
| SKU: | MOL35507-1100 |
35507-1100
| Heilind Number: | MOL35507-1100 |
| Manufacturer: | Molex |
| Manufacturer Number: | 35507-1100 |
| Datasheet: | Datasheet |
| ECAD Model: |
Description:
2.00mm Pitch Sherlock Wire-to-Board Housing, Natural, 11 Circuits
Specifications
Product Change Notice
| Effective Date | Description of Change | Download | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 02/01/2016 | GCM 10742376 - Supplier Changes To Raw Material. The purpose of this letter is to notice customer that resin supplier will remove the registration from UL#E45587 and unify into UL#E207780. Affected series are 35155, 35156, 35507. There is no change in design and process for Molex. No change of product fit, form, function. | Download | |||
| 01/20/2014 | GCM 10615842 - Tooling / Equipment Transfer. | Download | |||

