| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | Molex |
| Manufacturer Part Number: | Molex 38720-6202 |
| Color: | Black |
| Pitch: | 9.53 mm |
| Series: | 38720 - Fixed Mount Barrier |
| Voltage: | 300 V |
| Amperage: | 15 A |
| Material: | Polyester |
| Stackable: | No |
| Wire Size: | 14 AWG, 16 AWG, 18 AWG, 20 AWG, 22 AWG, .5 - 1.5 mm² |
| Orientation: | Horizontal |
| Tail Length: | 4.8 mm |
| PCB Retention: | Yes |
| PCB Thickness (Recommended): | 3.18 mm |
| Component Type: | One Piece |
| Connector Type: | Fixed Mount Barrier |
| Number of Rows: | 1 |
| Contact Plating: | Tin |
| Body Orientation: | Right Angle |
| Contact Material: | Brass |
| Polarized to Mate: | No |
| Termination Pitch: | 9.53 mm |
| Number of Contacts: | 2 |
| Termination Method: | Screw or Lug |
| Lock to Mating Part: | No |
| Surface Mount Compatible: | No |
| Number of Contacts Loaded: | 2 |
| Contact Mating Area Plating: | Tin |
| Contact Termination Plating: | Tin |
| Operating Temperature Range: | -40 - 130 °C |
| Lead Free Process Capability: | WAVE |
| Maximum Operating Temperature: | 130 °C |
| Minimum Operating Temperature: | -40 °C |
| Contact Mating Area Plating Thickness: | 3.81 µm |
| Contact Termination Plating Thickness: | 3.81 µm |
| Maximum Solder Process Temperature: | 260 °C |
| SKU: | MOL38720-6202 |
38720-6202
Specifications
Detailed Description
Enhance your electronic connections with our Fixed Mount Barrier Terminal Block in sleek black. Engineered for durability and efficiency, this component features a right-angle body orientation and a horizontal orientation, perfect for various applications. With a 15 A amperage and 300 V voltage rating, it offers reliable power distribution. The two brass contacts with tin plating ensure secure and low-resistance connections, compatible with wire sizes ranging from 22 AWG to 18 AWG. Operating effortlessly in temperatures from -40°C to 130°C, this terminal block is ideal for both standard and challenging environments. Whether you're a DIY enthusiast or a professional in need of top-quality components, this barrier terminal block is a must-have in your toolkit. Rest assured, it is RoHS compliant, meeting international standards for environmental responsibility. Elevate your projects with the power and precision of our Fixed Mount Barrier Terminal Block.
Product Change Notice
| Effective Date | Description of Change | Download | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 12/31/2025 | 515988 - Obsolete no replacement. LTB 6/25/25 LTS 9/25/25 | Download | |||
| 01/13/2023 | 512669 - Change Supplier. addition of new Supplier. No changes will be made to product as part of this change. | Download | |||
| 02/28/2021 | 509474 - Equipment Transfer, Production Transfer or Rearrangement. Molex will close Molex Juarez plant and consolidate Production in Molex Nogales | Download | |||
| 02/25/2015 | GCM 10665400 - Tooling / Equipment Transfer. | Download | |||

