| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | Molex |
| Manufacturer Part Number: | Molex 38720-7506 |
| Color: | Black |
| Pitch: | 9.53 mm |
| Series: | 38720 - Fixed Mount Barrier |
| Voltage: | 300 V |
| Amperage: | 25 A |
| Material: | Polyester |
| Stackable: | No |
| Wire Size: | 12 AWG, 14 AWG, 16 AWG, 18 AWG, 20 AWG, 22 AWG, .5 - 2.5 mm² |
| Orientation: | Horizontal |
| Tail Length: | 4.8 mm |
| PCB Retention: | Without |
| PCB Thickness (Recommended): | 3.18 mm |
| Component Type: | One Piece |
| Connector Type: | Fixed Mount Barrier |
| Number of Rows: | 1 |
| Contact Plating: | Tin |
| Body Orientation: | Right Angle |
| Contact Material: | Brass |
| Polarized to Mate: | No |
| Termination Pitch: | 9.53 mm |
| Number of Contacts: | 6 |
| Lock to Mating Part: | No |
| Surface Mount Compatible: | No |
| Number of Contacts Loaded: | 6 |
| Contact Mating Area Plating: | Tin |
| Contact Termination Plating: | Tin |
| Operating Temperature Range: | -40 - 130 °C |
| Lead Free Process Capability: | WAVE |
| Maximum Operating Temperature: | 130 °C |
| Minimum Operating Temperature: | -40 °C |
| Contact Mating Area Plating Thickness: | 3.81 µm |
| Contact Termination Plating Thickness: | 3.81 µm |
| SKU: | MOL38720-7506 |
38720-7506
Specifications
Detailed Description
Enhance your electrical setup with this Fixed Mount Barrier Connector, featuring a sleek black design. With an amperage of 25A and six brass contacts plated with tin, it ensures reliable performance. The polyester construction, along with a wide operating temperature range from -40 to 130°C, guarantees durability in various environments. Its right-angle body orientation and one-piece component type offer easy installation, while the 9.53mm pitch accommodates different wire sizes, from 22AWG to 18AWG. RoHS compliant and lead-free process capable, this connector is not only efficient but also environmentally friendly, making it an essential component in your terminal block system.
Product Change Notice
| Effective Date | Description of Change | Download | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 12/31/2025 | 515988 - Obsolete no replacement. LTB 6/25/25 LTS 9/25/25 | Download | |||
| 02/28/2021 | 509474 - Equipment Transfer, Production Transfer or Rearrangement. Molex will close Molex Juarez plant and consolidate Production in Molex Nogales | Download | |||
| 03/16/2015 | GCM 10672868 - Tooling / Equipment Transfer. As a part of Molex plan for continuous improvement, we are going to move Terminal Block products from Nogales plant (3105) to Juarez Plant (3313). This transfer must be completed in the Third week of March 2015.This is the fifth phase of this transfer for this product family. | Download | |||

