| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | Molex |
| Manufacturer Part Number: | Molex 39-29-4169 |
| Color: | Natural |
| Series: | 5569 - Mini-Fit Jr. |
| Amperage: | 13 A |
| Connector Type: | Mini-Fit Jr. |
| Number of Contacts: | 16 |
| Number of Rows: | 2 |
| Termination Method: | Through Hole |
| Contact Material: | Brass |
| Body Orientation: | Right Angle |
| Pitch: | 4.2 mm |
| Voltage: | 600 V |
| Material: | Nylon |
| Orientation: | Right Angle |
| Keying: | No |
| Operating Temperature Range: | -40 - 105 °C |
| Contact Mating Area Plating: | Gold |
| Contact Mating Area Plating Thickness: | .762 µm |
| Number of Contacts Loaded: | 16 |
| Mating Cycles: | 30 |
| PCB Locator: | Yes |
| PCB Retention: | Yes |
| Polarized to PCB: | Yes |
| Contact Termination Plating Thickness: | 2.540 µm |
| Polarized to Mate: | Yes |
| PCB Thickness (Recommended): | 1.78 mm |
| Connector System: | Wire to Board |
| Contact Termination Plating: | Tin |
| Maximum Solder Process Temperature: | 260 °C |
| Lead Free Process Capability: | WAVE |
| Duration at Max. Process Temperature (seconds): | 005 |
| Max. Cycles at Max. Process Temperature: | 001 |
| Termination Pitch: | 4.2 mm |
| Glow Wire Capable: | No |
| Guide to Mating Part: | No |
| Lock to Mating Part: | Yes |
| Stackable: | No |
| Surface Mount Compatible: | No |
| Breakaway: | No |
| Make First / Break Last: | No |
| Shroud Type: | Fully |
| Material Flammability Standard: | 94V-0 |
| Part Aliases: | 0039294169 A556916AG1210 |
| SKU: | MOL39-29-4169 |
39-29-4169
Specifications
Detailed Description
Enhance your PCB connections with our Mini-Fit Jr. Header, featuring a dual-row, right-angle design with a convenient PCB mounting flange. With 16 gold-plated circuits, this connector guarantees reliable performance in a variety of applications. Constructed from durable PA Polyamide Nylon 6/6 material, it withstands harsh environments with a high flammability standard of 94V-0. Offering a current rating of 13A and a voltage of 600V, it ensures efficient power transmission. Its through-hole termination method and brass contacts provide secure connectivity, while its right-angle orientation and compact pitch of 4.2mm save space on your board. With UL and CSA agency certifications, as well as RoHS compliance, this connector meets industry standards for safety and environmental responsibility. Upgrade to our Mini-Fit Jr. Header for dependable and high-performance PCB connections.
Product Change Notice
| Effective Date | Description of Change | Download | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 09/18/2026 | 517777 - Equipment/Production Transfer or Rearrangement. PSBU is transferring all Hetero molding (molds & presses) from Lincoln 3104 to Nogales 3105 over the next 30 months. There are approximately 450 molds and 18 presses to transfer. To facilitate this, a series of PCNs will be issued covering group of molds (approx 10 to 25 molds per group) which use the same resin. | Download | |||
| 12/31/2022 | 512847 - Change Supplier. This notification is to inform you about addition of new Supplier or Sub Supplier impacting the part(s) as per attached list. No changes will be made to product as part of this change | Download | |||
| 02/01/2012 | GCM 10523658 - Changing selected Mini-Fit and KK Product that were Overall Gold Plated Terminals to Select Gold, or Gold only in the contact area, and Matte Tin in solder tail area (changing solder tails from Overall Gold Plating to Matte Tin Plating). | Download | |||
| 02/01/2012 | GCM 10534789 - Plating changed from all over Gold Plating to Selective Gold Plating. | N/A | |||

