| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | Molex |
| Manufacturer Part Number: | Molex 74441-0017 |
| Color: | Black |
| Pitch: | 8 mm |
| Gender: | Receptacle |
| Keying: | Yes |
| Series: | 74441 - Z-Axis Pluggable |
| Voltage: | 30 V AC/DC |
| Amperage: | .5 A |
| Material: | Thermoplastic |
| Shielded: | No |
| Orientation: | Right Angle |
| PCB Locator: | Yes |
| Mating Cycles: | 200 |
| PCB Retention: | Yes |
| Component Type: | Receptacle |
| Connector Type: | Z-Axis Pluggable |
| Number of Rows: | 2 |
| Ground to Panel / PCB: | Yes |
| Number of Ports: | 1 |
| Connector System: | Module to Board |
| Contact Material: | High Performance Alloy (HPA) |
| Electrical Model: | Yes |
| Polarized to PCB: | No |
| Polarized to Mate: | Yes |
| Termination Pitch: | .8 mm |
| Number of Contacts: | 30 |
| Termination Method: | Surface Mount |
| Lock to Mating Part: | Yes |
| Waterproof Dustproof: | No |
| Supplier Product Group: | High Speed Cage & Connector Assemblies |
| Surface Mount Compatible: | Yes |
| Number of Contacts Loaded: | 30 |
| Contact Mating Area Plating: | Gold |
| Contact Termination Plating: | Tin |
| Operating Temperature Range: | -40 - 85 °C |
| Duration at Max. Process Temperature (seconds): | 015 |
| Lead Free Process Capability: | SMC and Wave |
| Contact Mating Area Plating Thickness: | .762 µm |
| Contact Termination Plating Thickness: | 2.540 µm |
| Max. Cycles at Max. Process Temperature: | 001 |
| Maximum Solder Process Temperature: | 260 °C |
| Part Aliases: | 74441-0017 0744410017 |
| Contact Detail: | 30 |
| Material Flammability Standard: | 94V-0 |
| SKU: | MOL74441-0017 |
74441-0017
| Heilind Number: | MOL74441-0017 |
| Manufacturer: | Molex |
| Manufacturer Number: | 74441-0017 |
| Datasheet: | Datasheet |
| ECAD Model: |
Description:
0.80mm Pitch XFP Host Connector, Z-Axis Pluggable, Right-Angle, Surface Mount, 30 Circuits, 0.76µm Gold (Au)
Specifications
Product Change Notice
| Effective Date | Description of Change | Download | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 02/28/2023 | 511683REV1 - Obsolete. no replacement LTB: 11/28/22 LTS: 2/28/23 | Download | |||
| 11/27/2022 | 512025 - Change To Product. This notification is to inform you about changes that are being made to the part(s) as identified in the list. This change is only the raw material supplier and will not affect fit, form or function. Molex has identified a shortage risk of resin supply which would create a challenge to fulfill orders therefore a new LCP resin has been identified for relative product. | Download | |||
| 04/17/2018 | 503041 - Obsolete. This is to inform you that the part(s) referenced in this notice will be made obsolete. Please contact your Molex Sales Engineer for additional questions concerning possible replacement part(s). Last Time Buy: January 17, 2018 | Download | |||
| 08/03/2014 | GCM 10640994 - New, Modified, Or Replacement Tooling. The purpose of the change is new stamping die build from 1rowx1up to 2rowx1up and the reason of change is for supporting customer increasing monthly demand and mitigate constraint of press machine. No form, fit, function impacted on products. | Download | |||

