| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | Molex |
| Manufacturer Part Number: | Molex 90327-3320 |
| Color: | White |
| Pitch: | 1.27 mm |
| Series: | 90327 - Picoflex |
| Voltage: | 250 V |
| Amperage: | 1.2 A |
| Material: | Polyester |
| Shroud Type: | Fully |
| Stackable: | No |
| Wire Size: | 26 AWG, 28 AWG |
| Wire Type: | Ribbon Cable |
| Mount Angle: | Vertical |
| PCB Locator: | No |
| Mating Cycles: | 100 |
| PCB Retention: | Without |
| Component Type: | Housing |
| Connector Type: | Picoflex |
| Number of Rows: | 2 |
| Contact Material: | Phosphor Bronze |
| Housing Material: | Polyester |
| Polarized to PCB: | No |
| Glow Wire Capable: | No |
| Polarized to Mate: | Yes |
| Termination Pitch: | 1.27 mm |
| Number of Contacts: | 20 |
| Termination Method: | IDT or Pierce |
| Lock to Mating Part: | Yes |
| Wire Insulation Diameter: | 1 mm |
| Number of Contacts Loaded: | 20 |
| Contact Mating Area Plating: | Palladium Nickel |
| Contact Termination Plating: | Gold |
| Operating Temperature Range: | -40 - 105 °C |
| Maximum Operating Temperature: | 105 °C |
| Minimum Operating Temperature: | -40 °C |
| Part Aliases: | 0903273320 |
| Material Flammability Standard: | 94V-0 |
| SKU: | MOL90327-3320 |
90327-3320
Specifications
Detailed Description
Introducing the Picoflex PF-50 series, a versatile choice for your connectivity needs. This low-profile IDT receptacle features 20 circuits, ensuring ample contact points for efficient transmission. With a pitch of 1.27mm and a voltage rating of 250V, it offers reliable performance in various applications. The housing, constructed from durable polyester, is white for easy identification. Contact mating area plating of Palladium Nickel with Gold (Au) Flash ensures optimal conductivity. RoHS compliant and capable of operating in temperatures ranging from -40 to 105°C, this connector is both environmentally friendly and resilient. Perfect for IDC ribbon cable assemblies, it's a must-have component in your electronic projects.
Product Change Notice
| Effective Date | Description of Change | Download | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 02/28/2022 | 510606 - Capacity change or tool replacement. Build new tooling for picoflex refurbishment project to replace the ageing tooling and add capacity from the improve utilization. | Download | |||
| 11/18/2016 | 501186 - Change to Product. The change will affect the fit, form, function or appearance of the parts. Or, it may result in a change to the specification. | Download | |||

