| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | Molex |
| Manufacturer Part Number: | Molex 19012-0034 |
| Color: | Yellow |
| Series: | 19012 - InsulKrimp |
| Connector Type: | InsulKrimp, Quick Disconnect |
| Gender: | Female |
| Contact Material: | Brass |
| Contact Plating: | Tin |
| Voltage: | 300 V AC |
| Material: | Brass |
| Insulation Material: | Nylon (PA) |
| Compatible Tab Width: | 6.35mm |
| Compatible Tab Thickness: | 0.81mm |
| Orientation: | Straight |
| Insulation Type: | Partial |
| Operating Temperature Range: | 105 °C |
| Contact Mating Area Plating: | Tin |
| Polarized to Mate: | Yes |
| Wire Size: | 10 AWG, 12 AWG |
| Contact Termination Plating: | Tin |
| Wire Insulation Diameter: | 5.71 mm |
| Glow Wire Capable: | No |
| Lock to Mating Part: | No |
| Material Flammability Standard: | 94V-2 |
| Part Aliases: | 0190120034 C-8303T |
| SKU: | MOL19012-0034 |
19012-0034
Specifications
Detailed Description
Enhance your electrical connections with our Avikrimp Fully Insulated Piggyback Quick Disconnect. Designed for seamless installation, this female connector features a Tab 6.35 x 0.81mm size, ideal for 10-12 AWG wire. The yellow insulator and tape color offer easy identification, while the durable brass construction with tin plating ensures reliable conductivity up to 300V AC. With a straight orientation and partial nylon insulation, it's perfect for various applications. Certified by LR18689 and E79133, this RoHS-compliant connector guarantees safety and quality. Upgrade your crimp terminals with this essential component for efficient connectivity in any project.
Product Change Notice
| Effective Date | Description of Change | Download | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 02/18/2019 | 506408 - Packaging Method/Quantity Changing. This letter is to inform you that the part(s) referenced in this notice will undergo packaging specification changes that may include new container sizes, quantities or changes to the label. No changes will be made to the product as a result of this change. | Download | |||

