| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | Molex |
| Manufacturer Part Number: | Molex 39940-0610 |
| Amperage: | 15 A |
| Number of Rows: | 1 |
| Termination Method: | Screw or Lug |
| Pitch: | 5.08 mm |
| Voltage: | 300 V |
| Orientation: | Vertical |
| Number of Positions: | 10 |
| Wire Size: | 12 AWG, 14 AWG, 16 AWG, 18 AWG, 20 AWG, 22 AWG |
| SKU: | MOL39940-0610 |
39940-0610
| Heilind Number: | MOL39940-0610 |
| Manufacturer: | Molex |
| Manufacturer Number: | 39940-0610 |
| Datasheet: | Datasheet |
| ECAD Model: |
Description:
5.08mm Pitch Beau EuroMate Pluggable PCB Terminal Block, with Mounting Flange, Rear Wire Entry, 10 Circuits
Specifications
Product Change Notice
| Effective Date | Description of Change | Download | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 02/28/2021 | 509476 - Equipment Transfer, Production Transfer or Rearrangement. Mole will close Molex Juarez plant and consolidated production in Molex Nogales plant transfer. | Download | |||

