| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | Amphenol Advanced Sensors |
| Manufacturer Part Number: | Amphenol Advanced Sensors RTS103C1R2M5L201 |
| Tolerance: | +/-2 % |
| Beta Value: | 3977 K |
| Resistance: | 10 kOhm |
| Power Rating: | 75 mW |
| Disc Diameter: | 10 mm |
| Overall Width: | 10 mm |
| Response Time: | 7 s |
| Thermistor Type: | NTC Thermistor |
| Lead Wire Length: | 200 mm |
| Operating Temperature: | -40 to 125 °C |
| SKU: | AASRTS103C1R2M5L201 |
RTS103C1R2M5L201
| Heilind Number: | AASRTS103C1R2M5L201 |
| Manufacturer: | Amphenol Advanced Sensors |
| Manufacturer Number: | RTS103C1R2M5L201 |
| Datasheet: | Datasheet |
| ECAD Model: |
Description:
Ring Terminal Temp, 10K Ohm +/-2%, M5 Lug, 200mm Wire Length

