| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | Amphenol RF |
| Manufacturer Part Number: | Amphenol RF 095-820-109-15Z |
| Overall Length: | 5.91 in |
| Connector End 1: | AMC |
| Connector End 2: | FAKRA |
| Impedance: | 50 Ω |
| Cable Type: | 1.37 mm Micro-Cable |
| Cable Assembly Type: | AMC to FAKRA |
| Connector End 1 Style: | R/A Plug |
| Connector End 2 Style: | Str Blkhd Plug IP67 |
| SKU: | AMR095-820-109-15Z |
095-820-109-15Z
| Heilind Number: | AMR095-820-109-15Z |
| Manufacturer: | Amphenol RF |
| Manufacturer Number: | 095-820-109-15Z |
| ECAD Model: |
Description:
AMC Right Angle Plug to FAKRA IP67 Straight Bulkhead Plug 1.37 mm Micro-Cable 150 mm Length 50 Ohms
More >>Specifications
Detailed Description
Easily connect your devices with this innovative cable assembly, featuring an AMC Right Angle Plug on one end and a FAKRA IP67 Straight Bulkhead Plug on the other. With a 1.37 mm Micro-Cable measuring 150 mm in length, this assembly ensures reliable signal transmission with 50 Ohm impedance. The R/A Plug and Str Blkhd Plug IP67 connectors provide secure and waterproof connections for peace of mind. Perfect for various applications, this RoHS-compliant cable assembly offers efficient wire management in any setup.

