| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | Molex |
| Manufacturer Part Number: | Molex 15-06-0045 |
| Color: | Natural |
| Series: | 42475 - Mini-Fit BMI |
| Amperage: | 13 A |
| Connector Type: | Mini-Fit BMI |
| Gender: | Plug |
| Housing Material: | Nylon |
| Number of Contacts: | 4 |
| Number of Rows: | 2 |
| Mount Type: | Panel Mount |
| Pitch: | 4.2 mm |
| Material: | Nylon |
| Operating Temperature Range: | -40 - 105 °C |
| Circuit Application: | Power |
| Polarized to Mate: | Yes |
| Connector System: | Wire to Board, Wire to Wire |
| Termination Pitch: | 4.2 mm |
| Glow Wire Capable: | No |
| Lock to Mating Part: | No |
| Stackable: | No |
| Material Flammability Standard: | 94V-2 |
| Part Aliases: | 0015060045 42475-0411 |
| SKU: | MOL15-06-0045 |
15-06-0045
Specifications
Detailed Description
Enhance power connectivity with our Mini-Fit BMI Plug Housing, featuring a 4.20mm pitch dual row design with convenient panel mount ears. Crafted from durable PA Polyamide Nylon 6/6, it ensures reliable performance, meeting UL 94V-2 standards for safety. With four circuits, this housing is ideal for various applications, offering a secure and efficient connection. Its versatile wire to wire and wire to board compatibility, along with its -40 to 105 °C operating temperature range, make it suitable for a wide range of projects. Enjoy easy installation with its panel mount design. Rest assured of its quality and compliance with RoHS standards. Elevate your connectivity solutions with this essential component.
Frequently Bought Together
| Product | Part # | Description | Stock |
|---|---|---|---|
| Molex 15-06-0060 | Mini-Fit BMI Receptacle Housing, 4.20mm Pitch, Dual Row with Panel Mount Ears, Nylon, UL 94V-2, 6 Circuits | ![]() |
| Molex 15-06-0101 | Mini-Fit BMI Receptacle Housing, 4.20mm Pitch, Dual Row with Panel Mount Ears, Nylon, UL 94V-0, 10 Circuits | ![]() |
| Molex 19154-0022 | InsulKrimp Step Down Butt Splice from 16/14 to 22/18 AWG Wire, Blue with Red Stripe, Carton | ![]() |
| Molex 19164-0004 | Perma-Seal Ring Tongue Terminal for 22-18 AWG Wire, Stud Size 1/4" (M6), Carton | ![]() |
| Molex 19193-0248 | VersaKrimp Ring Tongue Terminal for 6 AWG Wire, Closed-Brazed Barrel, Stud Size 1/4" (M6), Carton | ![]() |
| Molex 39-00-0040 | Mini-Fit Male Crimp Terminal, Tin (Sn) over Copper (Cu) Plated Brass Contact, Double 22+22 or Single 24-18 AWG, Reel | ![]() |
| Molex 39-01-2045 | Mini-Fit Jr. Receptacle Housing, Dual Row, 4 Circuits, UL 94V-0, Natural | ![]() |
| Molex 39-01-2120 | Mini-Fit Jr. Receptacle Housing, Dual Row, 12 Circuits, UL 94V-2, Natural | ![]() |
| Molex 39-01-2121 | Mini-Fit Jr. Plug Housing, Dual Row, 12 Circuits, UL 94V-2, with Panel Mounting Ears, Natural | ![]() |
| Molex 39-01-2140 | Mini-Fit Jr. Receptacle Housing, Dual Row, 14 Circuits, UL 94V-2, Natural | ![]() |
| Molex 39-01-2180 | Mini-Fit Jr. Receptacle Housing, Dual Row, 18 Circuits, UL 94V-2, Natural | ![]() |
| Molex 39-01-2200 | Mini-Fit Jr. Receptacle Housing, Dual Row, 20 Circuits, UL 94V-2, Natural | ![]() |
| Molex 39-01-2205 | Mini-Fit Jr. Receptacle Housing, Dual Row, 20 Circuits, UL 94V-0, Natural | ![]() |
| Molex 43020-0400 | Micro-Fit 3.0 Plug Housing, Dual Row, 4 Circuits, UL 94V-0, Panel Mount Ears, Low-Halogen, Black | ![]() |
| Molex 43025-0400 | Micro-Fit 3.0 Receptacle Housing, Dual Row, 4 Circuits, UL 94V-0, Low-Halogen, Black | ![]() |
| Molex 43025-0600 | Micro-Fit 3.0 Receptacle Housing, Dual Row, 6 Circuits, UL 94V-0, Low-Halogen, Black | ![]() |
| | Molex 501648-1000 | 2.00mm Pitch, iGrid Female Crimp Terminal, Female, Tin (Sn) Plating, 28-26 AWG, Reel | ![]() |
| Molex 87568-4494 | Milli-Grid Cable-to-Board Receptacle, Dual Row, IDT, Lead-Free, 44 Circuits, 0.76µm Gold (Au) Selective Plating, with Center Polarization Key and Locking Friction Ramp | ![]() |
Product Change Notice
| Effective Date | Description of Change | Download | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 10/11/2024 | 514966 -Capacity change or tool replacement. This notification is to inform you that Molex Lincoln Nebraska is replacing tooling that will impact the products referenced in the attached list. There will be no changes in fit, form or function of product based on this replacement tooling. | Download | |||
| 08/01/2020 | 508485 - Warehouse transfer. moving from Lincoln (duns# 967495487) to Bolingbrook (Duns# 103340709) | Download | |||
| 01/19/2015 | GCM 10653987 - Supplier Change. | Download | |||


