| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | Molex |
| Manufacturer Part Number: | Molex 151134-0001 |
| Pitch: | 5 mm |
| Keying: | No |
| Series: | 151134 - DDR4 MiniDIMM |
| Voltage: | 29 V AC/DC |
| Amperage: | .75 A |
| Material: | Liquid Crystal Polymer |
| Mount Type: | Surface Mount |
| SDRAM Type: | DDR4 |
| PCB Locator: | Yes |
| Socket Type: | DIMM |
| Voltage Key: | 1.2 V |
| Housing Color: | Black |
| Mating Cycles: | 25 |
| PCB Retention: | Yes |
| Component Type: | Socket |
| Connector Type: | DDR4 MiniDIMM |
| Contact Plating: | Gold Over Nickel |
| Contact Material: | Copper Alloy |
| Housing Material: | Liquid Crystal Polymer |
| Number of Contacts: | 288 |
| Termination Method: | Surface Mount |
| Number of Contacts Loaded: | 288 |
| Contact Mating Area Plating: | Gold over Nickel |
| Contact Termination Plating: | Tin over Nickel |
| Operating Temperature Range: | -55 - 85 °C |
| Duration at Max. Process Temperature (seconds): | 005 |
| Lead Free Process Capability: | REFLOW |
| Maximum Operating Temperature: | 85 °C |
| Contact Mating Area Plating Thickness: | .762 µm |
| Contact Termination Plating Thickness: | 2.540 µm |
| Max. Cycles at Max. Process Temperature: | 002 |
| Maximum Solder Process Temperature: | 260 °C |
| Part Aliases: | 151134-0001 1511340001 |
| SKU: | MOL151134-0001 |
151134-0001
| Heilind Number: | MOL151134-0001 |
| Manufacturer: | Molex |
| Manufacturer Number: | 151134-0001 |
| Datasheet: | Datasheet |
| ECAD Model: |
Description:
0.50mm Pitch DDR4 miniDIMM Socket, Surface Mount, 22.5° Angle, with Natural (Off-White) Latches, with Center Forklock, without Pick and Place Cap, 288 Circuits
Specifications
Product Change Notice
| Effective Date | Description of Change | Download | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 02/28/2023 | 511683REV1 - Obsolete. no replacement LTB: 11/28/22 LTS: 2/28/23 | Download | |||

