| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | Molex |
| Manufacturer Part Number: | Molex 22-04-1041 |
| Color: | Natural |
| Pitch: | 2.5 mm |
| Keying: | No |
| Series: | 5045 |
| Voltage: | 250 V |
| Amperage: | 3 A |
| Material: | Polyamide |
| Shroud Type: | Partial |
| Breakaway: | No |
| Stackable: | No |
| Orientation: | Vertical |
| PCB Locator: | No |
| Tail Length: | 3.4 mm |
| Product Name: | KK |
| Mating Cycles: | 30 |
| PCB Retention: | Without |
| PCB Thickness (Recommended): | 1.6 mm |
| Connector Type: | KK, Mini-Latch |
| Number of Rows: | 1 |
| Body Orientation: | Straight |
| Connector System: | Wire to Board |
| Contact Material: | Brass |
| Polarized to PCB: | No |
| Glow Wire Capable: | No |
| Termination Pitch: | 2.5 mm |
| Number of Contacts: | 4 |
| Termination Method: | Through Hole |
| Lock to Mating Part: | Yes |
| Guide to Mating Part: | No |
| Make First / Break Last: | No |
| Surface Mount Compatible: | No |
| Number of Contacts Loaded: | 4 |
| Contact Mating Area Plating: | Tin |
| Contact Termination Plating: | Tin |
| Operating Temperature Range: | -40 - 105 °C |
| Contact Mating Area Plating Thickness: | 5.08 µm |
| Contact Termination Plating Thickness: | 5.08 µm |
| Part Aliases: | 0022041041 5045-04A |
| Material Flammability Standard: | 94V-0 |
| SKU: | MOL22-04-1041 |
22-04-1041
Specifications
Detailed Description
Introducing the Mini-Latch Wire-to-Board Header, a compact and efficient solution for your connectivity needs. This vertical header, featuring a friction ramp for secure mating, is designed for 4 circuits with tin plating for reliable performance. With a 2.5mm pitch and through-hole termination, it offers easy installation on PCBs. Boasting a 3A current rating and 250V voltage, it ensures robust power delivery. Constructed with polyamide housing and brass contacts, it guarantees durability in various environments, with an operating temperature range of -40 to 105°C. The straight orientation and partial shrouding offer versatility in applications, while RoHS compliance underscores its environmental responsibility. Ideal for wire-to-board connections in electronics, this KK connector is a dependable choice for your projects.
Frequently Bought Together
| Product | Part # | Description | Stock |
|---|---|---|---|
| Molex 02-06-5102 | 1.57mm Diameter, Standard .062 Pin and Socket Crimp Terminal, Female, with 0.76 | ![]() |
| Molex 02-06-6102 | 1.57mm Diameter, Standard .062 Pin and Socket Crimp Terminal, Series 1560, Male, with .76 | ![]() |
| Molex 09-50-8031 | KK 3.96mm Crimp Terminal Housing, Friction Ramp, 3 Circuits, Natural | ![]() |
| Molex 09-50-8041 | KK 3.96mm Crimp Terminal Housing, Friction Ramp, 4 Circuits, Natural | ![]() |
| Molex 09-50-8051 | KK 3.96mm Crimp Terminal Housing, Friction Ramp, 5 Circuits, Natural | ![]() |
| Molex 09-50-8061 | KK 3.96mm Crimp Terminal Housing, Friction Ramp, 6 Circuits, Natural | ![]() |
| Molex 19067-0069 | NylaKrimp Funnel Entry Ring Tongue Terminal for 6 AWG Wire, Stud Size 10 (M5), Carton | ![]() |
| Molex 26-48-1025 | KK 396 Breakaway Header, Vertical, Square Pin, with Friction Lock, 2 Circuits, Tin (Sn) Plating | ![]() |
| Molex 26-48-1125 | KK 396 Breakaway Header, Vertical, Square Pin, with Friction Lock, 12 Circuits, Tin (Sn) Plating | ![]() |
| Molex 26-60-4030 | KK 396 Header, Vertical, Friction Lock, 3 Circuits, Tin (Sn) Plating | ![]() |
| Molex 26-60-5020 | KK 396 Header, Right-Angle with Friction Lock, 2 Circuits, Tin (Sn) Plating | ![]() |
| Molex 26-61-4020 | KK 396 Header, Vertical, Friction Lock, 2 Circuits, Gold (Au) Plating | ![]() |
| Molex 39-00-0184 | Mini-Fit Female Crimp Terminal, Selective Gold (Au) over Phosphor Bronze, 28-22 AWG, Loose-piece in bag | ![]() |
| Molex 39-28-9208 | Mini-Fit Jr. Vertical Header, 4.20mm Pitch, Dual Row, 20 Circuits, with Snap-in Plastic Peg PCB Lock, Gold, Natural | ![]() |
| Molex 39-29-1167 | Mini-Fit Jr. Header, Dual Row, Right-Angle, with PCB Mounting Flange, 16 Circuits, PA Polyamide Nylon 6/6 94V-0, Tin (Sn) Plating | ![]() |
| Molex 42818-0512 | Mini-Fit Sr. Plug Housing, 10.00mm Pitch, Single Row, Panel Mount, 5 Circuit, Black | ![]() |
| Molex 90059-0007 | 2.54mm Pitch C-Grid Micro Shunt, Low Profile, 5.08µm Tin (Sn) Plating | ![]() |
Product Change Notice
| Effective Date | Description of Change | Download | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 05/16/2024 | 514531 - Change Supplier. This notification is to inform you about Supplier product location transferred from Japan vendor(Supplier) to Korea vendor impacting the part(s) as per attached list. No changes will be made to product as part of this change. | Download | |||
| 05/01/2024 | 514837 - Equipment Transfer & Packaging Quantity Changing. This letter is to inform you that 5045 series will be transferred from Japan vendor to Korea vendor for the productivity improvement & stable delivery performance. It will be changed as follows by this change, so please refer to the information for more details. | Download | |||
| 02/29/2024 | 514174 - Change to Product. This notification is to inform you of standardize the sales drawings (SD) in the attached list. For details, please see below. | Download | |||
| 01/11/2024 | 514731 - Retraction of PCN 514531. This letter is to inform you that Molex retract the previous PCN to replace with a new PCN by adding change reasons. This change is cancelled because this PCN doesnt include DU/MOQ change so new PCN will be issued for supplier Change & DU/MOQ Change Soon | Download | |||
| 10/04/2022 | 512485 - Packaging method/quantity changing. Due to DU discrepancy between MFG plant and SCH, DU needs to be adapted to MFG Plant | Download | |||
| 03/01/2015 | GCM 10671199 - New, Modified, Or Replacement Tooling. The purpose of this letter is to inform you that we plan to kick off new housing tooling(Copy existing tooling)because existing toolings are aging for over 10 years'production. Tool qualification will be done as procedure. This changes only affect Molex ShangHai. | Download | |||


