| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | Molex |
| Manufacturer Part Number: | Molex 34791-0022 |
| Color: | Gray (Dark) |
| Series: | 34791 - Mini50 |
| Connector Type: | Mini50 |
| Gender: | Receptacle |
| Housing Material: | Polybutylene Terephthalate |
| Number of Contacts: | 2 |
| Number of Rows: | 1 |
| Pitch: | 2 mm |
| Material: | PBT |
| Keying: | Yes |
| Polarization: | C |
| Operating Temperature Range: | -40 - 105 °C |
| Circuit Application: | Power |
| Polarized to Mate: | Yes |
| Connector System: | Wire to Board |
| Termination Pitch: | 2 mm |
| Glow Wire Capable: | No |
| Lock to Mating Part: | Yes |
| Stackable: | No |
| Part Aliases: | 0347910022 |
| SKU: | MOL34791-0022 |
34791-0022
Specifications
Detailed Description
Enhance your power connectivity with our Mini50 Unsealed Receptacle. This single-row, non-bridged receptacle features two circuits, perfect for efficient wire-to-board connections. With a dark gray housing made of Polybutylene Terephthalate (PBT), it ensures durability in various operating environments. Offering a pitch of 2mm and keying option C for polarization, this connector guarantees secure mating. Its wide operating temperature range of -40 to 105°C and RoHS compliance further enhance its reliability. Ideal for power applications, this receptacle is a must-have component for your electronic projects.
Frequently Bought Together
| Product | Part # | Description | Stock |
|---|---|---|---|
| Molex 15-06-0106 | Mini-Fit BMI Plug Housing, 4.20mm Pitch, Dual Row, with Panel Mount Ears, Nylon 6/6 UL 94V-0, 10 Circuits, Natural | ![]() |
| Molex 172952-1201 | Micro-Fit TPA Receptacle Housing, Dual Row, 12 Circuits, UL 94V-0, Low-Halogen, Black | ![]() |
| Molex 172953-2401 | Micro-Fit Terminal Position Assurance (TPA) Retainer, 24 Circuits, 3.00mm Pitch, UL 94V-0, Low-Halogen, Natural | ![]() |
| Molex 19420-0003 | MX150L Female Terminal for 16-14 AWG Wire, Gold Plated, Metal Strip Carrier | ![]() |
| Molex 33000-1004 | MX150 Male Terminal for Mat-Sealed or Unsealed Connectors, Tin Plating, Grip Code M3, Preferred Terminal for use in Sealed Application with 0.35-0.50mm², Left Reel Payoff | ![]() |
| Molex 33011-3002 | MX150 Male Terminal for Mat-Sealed or Unsealed Connectors, Silver Plating, 20-16 AWG, Left Reel Payoff | ![]() |
| Molex 33481-4401 | MX150 Mat-Sealed Male Connector Assembly, Single Row, 4 Circuits, Keying Option A, Black | ![]() |
| Molex 33482-3601 | MX150 Mat-Sealed Male Connector Assembly, Dual Row, 6 Circuits, Keying Option A, without Connector Position Assurance, Black | ![]() |
| Molex 33482-4801 | MX150 Mat-Sealed Male Connector Assembly, Dual Row, 8 Circuits, Keying Option A, without Connector Position Assurance, Black | ![]() |
| Molex 34791-0020 | Mini50 Unsealed Receptacle, Single Row, Bridged, 2 Circuits, Polarization Option A, Black | ![]() |
| Molex 34791-0021 | Mini50 Unsealed Receptacle, Single Row, Bridged, 2 Circuits, Polarization Option B, Gray | ![]() |
| Molex 35021-1301 | 2.00/2.50mm Pitch, Board-in Crimp Terminal, Male, Right-Angle, Phosphor Bronze Pre-Plated Tin, 30-24 AWG, Reel | ![]() |
| Molex 42815-0012 | Mini-Fit Sr. Crimp Terminal, Female, 12-10 AWG, Gold (Au) | ![]() |
| Molex 43031-0021 | Micro-Fit 3.0 Crimp Terminal, Male, with Tin (Sn) Plated Phosphor Bronze Contact, 18 AWG, .073in / 1.85mm Max Insulation Outside Diameter, Reel | ![]() |
| Molex 64322-1239 | 0.635mm CMC CP Female Terminal, Tin Plated with Selective 1.27µm Gold in Contact Area, for Square 0.6mm x 0.6mm Pins, Wire Size 0.50mm² | ![]() |
Product Change Notice
| Effective Date | Description of Change | Download | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 10/28/2025 | 516810 - Packaging Method/Quantity Changing. Parts will undergo changes for new Delivery unit and packaging specification change. No changes will be made to the product as a result of this change. | Download | |||
| 01/05/2023 | 512516 - Capacity change/tool replacement. This notification is to inform you that in order to expand capacity to support the increasing demand of Mini50 unsealed family, the new assembly lines and molding tools will be fabricated. The change has no impact to fit, form or function of the products. | Download | |||


