| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | Molex |
| Manufacturer Part Number: | Molex 34899-3010 |
| Color: | Yellow |
| Pitch: | 4 mm |
| Gender: | Plug |
| Keying: | Yes |
| Series: | 34899 - MXP120 Sealed |
| Amperage: | 13 A |
| Material: | SPS/Nylon |
| Polarization: | A |
| Product Name: | MXP120 Sealed |
| Connector Type: | MXP120 Sealed |
| Number of Rows: | 1 |
| Connector System: | Wire to Wire |
| Glow Wire Capable: | No |
| Polarized to Mate: | Yes |
| Termination Pitch: | 4 mm |
| Number of Contacts: | 3 |
| Lock to Mating Part: | Yes |
| Operating Temperature Range: | -40 - 125 °C |
| SKU: | MOL34899-3010 |
34899-3010
| Heilind Number: | MOL34899-3010 |
| Manufacturer: | Molex |
| Manufacturer Number: | 34899-3010 |
| Datasheet: | Datasheet |
| ECAD Model: |
Description:
MXP120 Sealed Male Blade Connector with 7.00mm Clip-Slot, 3 Circuit, Yellow SIR Housing (T3-V2-S2 - 125°C on-engine vibration), Wire Dress Cover Interface Option 1, Key A
More >>Specifications
Detailed Description
Enhance your electrical connections with our Pin & Socket Housings, meticulously designed to ensure secure and reliable performance. Engineered for compatibility with a wide range of applications, these housings offer seamless integration with corresponding contacts, facilitating efficient power transmission. Crafted with durable materials, they guarantee long-lasting durability even in demanding environments. Trust in the quality of our products to optimize your connectivity needs with ease.
Product Change Notice
| Effective Date | Description of Change | Download | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 04/30/2024 | 513405 - End of life no replacement. LTB 11/28/23 LTS 3/16/24 | Download | |||

