| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | Molex |
| Manufacturer Part Number: | Molex 52207-0433 |
| Color: | Natural |
| Pitch: | 1 mm |
| Series: | 52207 |
| Voltage: | 125 V |
| Amperage: | 1 A |
| Material: | Nylon |
| Stackable: | No |
| Wire Type: | FFC/FPC |
| Orientation: | Right Angle |
| PCB Locator: | No |
| Tail Length: | 2 mm |
| Mated Height: | 2.7 mm |
| Product Name: | Easy-On |
| Actuator Type: | Slider |
| Mating Cycles: | 30 |
| PCB Retention: | Yes |
| Connector Type: | Easy-On |
| Number of Rows: | 1 |
| Contact Plating: | Silver |
| Body Orientation: | Right Angle |
| Contact Material: | Phosphor Bronze |
| Housing Material: | Nylon |
| Polarized to PCB: | Yes |
| Termination Pitch: | 1 mm |
| PCB Mount Alignment Type: | Surface Mount |
| Number of Contacts Loaded: | 4 |
| Contact Mating Area Plating: | Silver, Tin-Bismuth |
| Contact Termination Plating: | Silver, Tin-Bismuth |
| Operating Temperature Range: | -40 - 85 °C |
| Maximum Operating Temperature: | 85 °C |
| Minimum Operating Temperature: | -40 °C |
| Part Aliases: | 0522070433 |
| Material Flammability Standard: | 94V-0 |
| SKU: | MOL52207-0433 |
52207-0433
Specifications
Detailed Description
Effortlessly connect with precision using our Easy-On Type FFC/FPC Connector. Designed for seamless integration, this Right-Angle, Surface Mount connector features a ZIF mechanism and Top Contact Style Receptacle, ensuring secure and reliable performance. With 4 Circuits and High Barrier Packaging, it guarantees efficient signal transmission while maintaining optimal safety standards. Constructed with durable Nylon housing and Phosphor Bronze contacts plated with Silver, it offers robust conductivity. Operating within a wide temperature range from -40 to 85 °C, it is suitable for diverse environments. Its compact yet efficient design, with a pitch of 1 mm, makes it ideal for space-constrained applications. RoHS compliant and featuring Tin-Bismuth plating, it aligns with environmental and quality standards. Perfect for FFC/FPC wire types, this connector is the perfect solution for your connectivity needs in various electronic devices.
Frequently Bought Together
| Product | Part # | Description | Stock |
|---|---|---|---|
| Molex 15267-0213 | 1.00mm Pitch Premo-Flex FFC Jumper, Same Side Contacts (Type A), 178.00mm Cable Length, Tin (Sn) Plating, 6 Circuits | ![]() |
| Molex 15267-0219 | 1.00mm Pitch Premo-Flex FFC Jumper, Same Side Contacts (Type A), 254.00mm Cable Length, Tin (Sn) Plating, 6 Circuits | ![]() |
| Molex 43030-0008 | Micro-Fit 3.0 Crimp Terminal, Female, with Select Gold (Au) Plated Phosphor Bronze Contact, 24-20 AWG, Bag | ![]() |
| Molex 47352-1001 | 1.10mm Pitch microSD Card Connector, Push-Push Type, with VSS (Supply Voltage Ground) Detect Switch, Lead-Free | ![]() |
| Molex 501568-0607 | 1.00mm Pitch, Pico-Clasp PCB Header, Single Row, Right-Angle, Surface Mount, Tin Plated, Inner Positive Lock, 6 Circuits, Natural | ![]() |
| Molex 52207-0485 | Easy-On FFC/FPC Connector, 1.00mm Pitch, Slider Series, Right-Angle, Top Contact, 2.70mm Height, 4 Circuits, Tin-Bismuth Plating | ![]() |
| Molex 53261-0671 | 1.25mm Pitch, PicoBlade PCB Header, Single Row, Right-Angle, Surface Mount, Tin (Sn) Plating, Friction Lock, 6 Circuits, Natural, Tape and Reel | ![]() |
| Molex 70543-0005 | 2.54mm Pitch SL Header, Single Row, Vertical, 3.05mm Pocket, Shrouded, 3.30mm Tail Length, 6 Circuits, 0.38µm Gold (Au) Selective Plating, Matte Tin (Sn) Tail Plating | ![]() |
Product Change Notice
| Effective Date | Description of Change | Download | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 03/16/2024 | 513389 - End Of Life with replacement. This notification is to inform you about the Obsolescence of parts referenced in this notice. Please connect with your Molex Sales Engineer for additional queries related to replacement parts. LTB 11/28/23 LTS 3/16/24 | Download | |||
| 08/31/2017 | 502749 - Equipment Transfer, Production Transfer or Rearrangement. This letter is to inform you that production of the part(s) identified in this notice are being moved to a different production or shipping location. No changes will be made to the product as a result of this move. | Download | |||


