| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | Molex |
| Manufacturer Part Number: | Molex 87832-5662 |
| Color: | Black |
| Series: | 87832 - Milli-Grid |
| Amperage: | 2 A |
| Connector Type: | Milli-Grid |
| Number of Contacts: | 14 |
| Number of Rows: | 2 |
| Termination Method: | Surface Mount |
| Contact Material: | Phosphor Bronze |
| Body Orientation: | Straight |
| Pitch: | 2 mm |
| Voltage: | 125 V |
| Material: | Nylon |
| Orientation: | Vertical |
| Keying: | Yes |
| Operating Temperature Range: | -55 - 105 °C |
| Contact Mating Area Plating: | Gold |
| Contact Mating Area Plating Thickness: | .051 µm |
| Number of Contacts Loaded: | 14 |
| Mating Cycles: | 100 |
| PCB Locator: | No |
| PCB Retention: | Without |
| Polarized to PCB: | No |
| Contact Termination Plating Thickness: | 1.905 µm |
| Connector System: | Wire to Board |
| Contact Termination Plating: | Tin |
| Maximum Solder Process Temperature: | 260 °C |
| Lead Free Process Capability: | REFLOW |
| Duration at Max. Process Temperature (seconds): | 010 |
| Max. Cycles at Max. Process Temperature: | 001 |
| Termination Pitch: | 2 mm |
| Glow Wire Capable: | No |
| Guide to Mating Part: | No |
| Lock to Mating Part: | Yes |
| Stackable: | No |
| Surface Mount Compatible: | Yes |
| Breakaway: | No |
| Make First / Break Last: | No |
| Shroud Type: | Fully |
| Material Flammability Standard: | 94V-0 |
| Part Aliases: | 0878325662 |
| SKU: | MOL87832-5662 |
87832-5662
| Heilind Number: | MOL87832-5662 |
| Manufacturer: | Molex |
| Manufacturer Number: | 87832-5662 |
| Datasheet: | Datasheet |
| ECAD Model: |
Description:
2.00mm Pitch, Milli-Grid PCB Header, Dual Row, Vertical, Surface Mount, Shrouded, Lead-Free, 14 Circuits, 0.05µm Gold (Au) Plating, with Locking Windows and Center Polarization Slot, with PCB Locator, Tape and Reel
More >>Specifications
Detailed Description
Enhance your electronics assembly with our Milli-Grid Header. Featuring a surface mount design for seamless installation, this vertical connector boasts a shrouded construction for added protection. Lead-free and crafted with 14 circuits, it ensures reliable performance in high-speed applications. With a pitch of 2mm and operating voltage of 125V, it meets stringent industry standards. The gold-plated contacts offer superior conductivity, while the nylon body guarantees durability. UL and CSA certified, this connector is suitable for wire-to-board connections, making it a versatile choice for your PCB projects. RoHS compliant and capable of withstanding reflow soldering, it ensures both environmental responsibility and ease of assembly. Whether for commercial or industrial use, this Milli-Grid Header is a dependable solution for your connectivity needs.
Frequently Bought Together
| Product | Part # | Description | Stock |
|---|---|---|---|
| Molex 15-92-1050 | 1.27mm Pitch EBBI 50D Receptacle, Vertical, 50 Circuits, 3.40mm PC Tail Length | ![]() |
| Molex 39-29-9047 | Mini-Fit Jr. Vertical Header, 4.20mm Pitch, Dual Row, 4 Circuits, with Snap-in Plastic Peg PCB Lock, Tin, Natural | ![]() |
| Molex 39-30-0060 | Mini-Fit Jr. Header, Dual Row, Right-Angle, with Snap-in Plastic Peg PCB Lock, 6 Circuits, PA Polyamide Nylon 6/6 94V-0, 2.54µm Matte Tin (Sn) Plating | ![]() |
| Molex 39-30-0200 | Mini-Fit Jr. Header, Dual Row, Right-Angle, with Snap-in Plastic Peg PCB Lock, 20 Circuits, PA Polyamide Nylon 6/6 94V-0, 2.54µm Matte Tin (Sn) Plating | ![]() |
| Molex 39-30-1021 | Mini-Fit Jr. Header, Dual Row, Right-Angle, with Snap-in Plastic Peg PCB Lock, 2 Circuits, PA Polyamide Nylon 6/6 94V-2, 0.76µm Select Gold (Au) Plating | ![]() |
| Molex 39-30-1140 | Mini-Fit Jr. Header, Dual Row, Right-Angle, with Snap-in Plastic Peg PCB Lock, 14 Circuits, Nylon 6/6 94V-2, 2.54µm Matte Tin (Sn) Plating, Natural, Bag | ![]() |
| Molex 43045-0602 | Micro-Fit 3.0 Right-Angle Header, 3.00mm Pitch, Dual Row, 6 Circuits, with Snap-in Plastic Peg PCB Lock, 0.76µm Gold Plating, Glow-Wire Capable, Black | ![]() |
| Molex 43045-1224 | Micro-Fit 3.0 Vertical Header, 3.00mm Pitch, Dual Row, 12 Circuits, with PCB Press-fit Metal Retention Clip, 1.52µm Matte Tin Plating, Glow-Wire Capable, Black | ![]() |
| Molex 48025-0002 | Modular Jack, Right-Angle, 10/100, with Integrated Magnetic and LED, 8/8, Tail Length 2.80mm for IR Reflow, Lead-Free | ![]() |
| Molex 501876-1440 | 2.00mm Pitch, iGrid PCB Header, Dual Row, Right-Angle, Through Hole, Matte Tin (Sn) Plating, Positive Lock, 14 Circuits, Tray, 3.20mm PC Tail Length, Natural | ![]() |
| Molex 503154-1690 | 1.50mm Pitch, CLIK-Mate PCB Receptacle, Dual Row, Surface Mount, Vertical, Tin Plating, Positive Lock, 16 Circuits, Natural | ![]() |
| Molex 53261-0271 | 1.25mm Pitch, PicoBlade PCB Header, Single Row, Right-Angle, Surface Mount, Tin (Sn) Plating, Friction Lock, 2 Circuits, Natural, Tape and Reel | ![]() |
| Molex 53398-0271 | 1.25mm Pitch, PicoBlade PCB Header, Single Row, Vertical, Surface Mount, Tin (Sn) Plating, Friction Lock, 2 Circuits, Tape and Reel, 0.60mm PC Tail Length | ![]() |
| Molex 87760-0616 | 2.00mm Pitch Milli-Grid Header, Right-Angle, Through Hole, 6 Circuits, 0.38µm Gold (Au) Selective Plating, Tray, Lead-Free | ![]() |
Product Change Notice
| Effective Date | Description of Change | Download | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 02/15/2022 | 511416 - Capacity change or tool replacement. Molex is adding New Capacity assembly line to accommodate milligrid 87832 series no impact to fit form or function | Download | |||


