| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | Molex |
| Manufacturer Part Number: | Molex 35363-0260 |
| Color: | Natural |
| Pitch: | 2 mm |
| Keying: | No |
| Series: | 35363 - Sherlock |
| Voltage: | 125 V |
| Amperage: | 2 A |
| Material: | Nylon |
| Shroud Type: | Partial |
| Breakaway: | No |
| Stackable: | No |
| Orientation: | Right Angle |
| PCB Locator: | No |
| Tail Length: | 3.2 mm |
| Mating Cycles: | 30 |
| PCB Retention: | Yes |
| PCB Thickness (Recommended): | 1.6 mm |
| Connector Type: | Sherlock |
| Number of Rows: | 1 |
| Body Orientation: | Right Angle |
| Connector System: | Wire to Board |
| Polarized to PCB: | No |
| Glow Wire Capable: | No |
| Polarized to Mate: | Yes |
| Number of Contacts: | 2 |
| Termination Method: | Through Hole |
| Lock to Mating Part: | Yes |
| Guide to Mating Part: | No |
| Make First / Break Last: | No |
| Surface Mount Compatible: | No |
| Number of Contacts Loaded: | 2 |
| Contact Mating Area Plating: | Tin |
| Contact Termination Plating: | Tin |
| Operating Temperature Range: | -40 - 105 °C |
| Part Aliases: | 0353630260 |
| Material Flammability Standard: | 94V-0 |
| SKU: | MOL35363-0260 |
35363-0260
Specifications
Detailed Description
Enhance your PCB connectivity with our Sherlock Right Angle Natural Connector, featuring a durable Nylon construction and two tin-plated contacts for reliable power transmission. With a 2A amperage and 125V voltage rating, this connector is ideal for various electronic applications. Its through-hole termination method and 2mm pitch ensure secure PCB mounting, while the 3.2mm tail length facilitates easy installation. RoHS compliant and operating within a wide temperature range (-40 to 105°C), this connector guarantees both performance and safety. Its unique Sherlock design, with polarized mating and PCB retention, offers added security during assembly. Perfect for Wire to Board connections, this connector is a versatile solution for your PCB layout needs.
Frequently Bought Together
| Product | Part # | Description | Stock |
|---|---|---|---|
| Molex 10-84-4020 | 6.35mm Pitch MLX Power Connector Header, Vertical, 2 Circuits, PA Polyamide Nylon 6/6 94V-2, Tin (Sn) Plating, White | ![]() |
| Molex 10-84-4062 | 6.35mm Pitch MLX Power Connector, 2.13mm Contact Diameter, Vertical, PA Polyamide (Nylon) 6/6, Tin (Sn), White, 6 Circuits | ![]() |
| Molex 26-48-1245 | KK 396 Breakaway Header, Vertical, Square Pin, with Friction Lock, 24 Circuits, Tin (Sn) Plating | ![]() |
| Molex 35362-0650 | 2.00mm Pitch Sherlock Wire-to-Board Header, Vertical, with Positive Lock, 6 Circuits, with Kinked PC Tails, Natural | ![]() |
| Molex 35363-0360 | 2.00mm Pitch Sherlock Wire-to-Board Header, Right-Angle, with Positive Lock, 3 Circuits | ![]() |
| Molex 39-28-8040 | Mini-Fit Jr. Vertical Header, 4.20mm Pitch, Dual Row, 4 Circuits, without Snap-in Plastic Peg PCB Lock, Tin, Natural | ![]() |
| Molex 39-29-9062 | Mini-Fit Jr. Vertical Header, 4.20mm Pitch, Dual Row, 6 Circuits, with Snap-in Plastic Peg PCB Lock, Tin, Natural | ![]() |
| Molex 39-29-9082 | Mini-Fit Jr. Vertical Header, 4.20mm Pitch, Dual Row, 8 Circuits, with Snap-in Plastic Peg PCB Lock, Tin, Natural | ![]() |
| Molex 39-29-9102 | Mini-Fit Jr. Vertical Header, 4.20mm Pitch, Dual Row, 10 Circuits, with Snap-in Plastic Peg PCB Lock, Tin, Natural | ![]() |
| Molex 39-29-9122 | Mini-Fit Jr. Vertical Header, 4.20mm Pitch, Dual Row, 12 Circuits, with Snap-in Plastic Peg PCB Lock, Tin, Natural | ![]() |
| Molex 39-30-0040 | Mini-Fit Jr. Header, Dual Row, Right-Angle, with Snap-in Plastic Peg PCB Lock, 4 Circuits, PA Polyamide Nylon 6/6 94V-0, 2.54µm Matte Tin (Sn) Plating | ![]() |
| Molex 39-30-1039 | Mini-Fit Jr. Vertical Header, 4.20mm Pitch, Single Row, 3 Circuits, with Snap-in Plastic Peg PCB Lock, Tin, Natural | ![]() |
| Molex 42819-2212 | 10.00mm Pitch Mini-Fit Sr. Header, Single Row, Vertical, 1.57mm PCB Thickness, Tin (Sn) Plating, 2 Circuits, USE NYE LUBE ON MATING SURFACES | ![]() |
| Molex 501330-0200 | 1.00mm Pitch, Pico-Clasp Low-Halogen Receptacle Crimp Housing, Single Row, Friction Lock, 2 Circuits, White | ![]() |
| Molex 50212-8100 | 2.00mm Pitch, Micro-Latch Female Crimp Terminal, Tin (Sn) Plating, 30-24 AWG, Bag | ![]() |
| Molex 53047-0310 | 1.25mm Pitch, PicoBlade PCB Header, Single Row, Vertical, Through Hole, Tin Plating, Friction Lock, 3 Circuits, Tray, 2.30mm PC Tail Length | ![]() |
| Molex 56579-0519 | Mini USB, AB-Receptacle, Right-Angle, Through Hole Solder Tails and Shell Tabs, Lead-Free | ![]() |
Product Change Notice
| Effective Date | Description of Change | Download | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 10/31/2017 | 503369 - Equipment Transfer, Production Transfer or Rearrangement. This letter is to inform you that production of the part(s) identified in this notice are being moved to a different production or shipping location. No changes will be made to the product as a result of this move. | Download | |||
| 03/07/2016 | GCN 10728004 - Supplier Change. The purpose of this letter is to inform you that a supplier of 0.5 diameter pin for 35362, 35363 and 104002 series will be changed to improve quality through vendor consolidation. The alternative supplier who produces various pins does business with both Molex Korea and other Molex plants as preferred supplier. There's no change in overall specification. The affected Molex product series are 35362, 35363 and 104002 series. These series are not affected by changing of pin supplier due to no risk. Implementation Date may be changed due to customer demand and production situation. | Download | |||


