| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | Molex |
| Manufacturer Part Number: | Molex 502585-1570 |
| Color: | Beige |
| Series: | 502585 - CLIK-Mate |
| Amperage: | 2 A |
| Connector Type: | CLIK-Mate |
| Number of Contacts: | 15 |
| Number of Rows: | 1 |
| Termination Method: | Surface Mount |
| Contact Material: | Copper Alloy |
| Maximum Operating Temperature: | 105 °C |
| Minimum Operating Temperature: | -40 °C |
| Pitch: | 1.5 mm |
| Voltage: | 100 V |
| Orientation: | Right Angle |
| Keying: | Yes |
| Operating Temperature Range: | -40 - 105 °C |
| Circuit Application: | Signal |
| Contact Mating Area Plating: | Tin |
| Number of Contacts Loaded: | 15 |
| Mating Cycles: | 30 |
| PCB Locator: | No |
| PCB Retention: | With |
| Polarized to PCB: | Yes |
| Polarized to Mate: | Yes |
| Supplier Product Group: | PCB Socket Receptacles |
| Connector System: | Wire to Board |
| Glow Wire Capable: | No |
| Guide to Mating Part: | Yes |
| Lock to Mating Part: | Yes |
| Mated Height: | 6.4 mm |
| Stackable: | No |
| Material Flammability Standard: | SC-0 |
| Part Aliases: | 5025851570 |
| SKU: | MOL502585-1570 |
502585-1570
Specifications
Detailed Description
Enhance your PCB connectivity with our CLIK-Mate Beige Connector, designed for seamless integration in electronic systems. Featuring a 1.5mm pitch and 15 gold-plated contacts, this surface-mount connector ensures reliable signal transmission at up to 2A and 100V. With a wide operating temperature range from -40°C to 105°C, it's suitable for various environmental conditions. The right-angle orientation and polarized design guarantee secure mating, while UL certification and RoHS compliance assure quality and environmental responsibility. Perfect for wire-to-board applications, the CLIK-Mate Connector is a essential component for your electronic projects.
Frequently Bought Together
| Product | Part # | Description | Stock |
|---|---|---|---|
| Molex 502585-0270 | 1.50mm Pitch, CLIK-Mate PCB Receptacle, Single Row, Surface Mount, Right-Angle, Tin Plating, Positive Lock, 2 Circuits, Natural | ![]() |
| Molex 505568-0271 | 1.25mm Pitch, Micro-Lock Plus PCB Header, Single Row, Vertical, Surface Mount, Tin-Bismuth Plating, Positive Lock, 2 Circuits, with Pick-and-Place Tape, Black | ![]() |
| Molex 560020-0220 | DuraClik Wire-to-Board Header, Single Row, Vertical, 2 Circuits, Tin (Sn) Over Nickel, Natural | ![]() |
| Molex 87437-0843 | 1.50mm Pitch, Pico-SPOX PCB Header, Single Row, Vertical, Surface Mount, Tin (Sn) Plating, Friction Lock, 8 Circuits, Tape and Reel, without Cap, Beige | ![]() |
| Molex 87759-0475 | Milli-Grid Header, Surface Mount, Vertical, 4 Circuits, 0.76µm Gold (Au) Selective Plating, with Pick-and-Place Cap, Tape and Reel Packaging, without Press-fit Plastic Pegs, Lead-Free | ![]() |
Product Change Notice
| Effective Date | Description of Change | Download | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 03/31/2024 | 513853 - Equipment Transfer, Production Transfer or Rearrangement. This letter is to inform you that production of the part(s) identified in this notice is being moved to a different production location. No changes will be made to the product as a result of this move. | Download | |||
| 08/23/2021 | 510680 - Change Supplier. Due to shortages and constraints, Molex has identified an alternative sourcing for the product families listed, after applying this change Products will be Manufactured by one of them, the current or alternative suppliers one by the metal material supply situation. | Download | |||


