| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | Molex |
| Manufacturer Part Number: | Molex 505570-0901 |
| Color: | Black |
| Series: | 505570 - Micro-Lock PLUS |
| Connector Type: | Micro-Lock PLUS |
| Gender: | Receptacle |
| Number of Contacts: | 9 |
| Number of Rows: | 1 |
| Pitch: | 2 mm |
| Material: | Polyester |
| Keying: | No |
| Operating Temperature Range: | -40 - 105 °C |
| Circuit Application: | Signal |
| Polarized to Mate: | Yes |
| Connector System: | Wire to Board |
| Termination Pitch: | 2 mm |
| Glow Wire Capable: | No |
| Lock to Mating Part: | Yes |
| Part Aliases: | 5055700901 |
| SKU: | MOL505570-0901 |
505570-0901
Specifications
Detailed Description
Enhance your connectivity with our Micro-Lock PLUS Receptacle Housing. Boasting a sleek black design and crafted with durable polyester, this single-row housing features 9 circuits on a 2.00mm pitch, perfect for signal applications. With a secure positive lock and mate polarization, it ensures reliable connections every time. Operating flawlessly in temperatures ranging from -40 to 105 °C, it's ideal for a wide range of environments. Easy to terminate wire-to-board, this housing is a versatile solution for your connector needs. Rest assured, it's RoHS compliant, meeting high standards of environmental responsibility. Elevate your projects with the Micro-Lock PLUS Receptacle Housing.
For Use With
| Product | Part # | Description | Stock |
|---|---|---|---|
| Molex 505572-1100 | ![]() |
Product Change Notice
| Effective Date | Description of Change | Download | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 06/30/2026 | 517820 - Change to Product. This notification is to inform about changes that are being made to the part(s) as identified in the list. The number of gates for the 505570 series will be reduced. No changes will be made to the product as a result of this change. | Download | |||
| 05/01/2026 | 517963 - Packaging Method/Quantity Changing. parts listed in this notice that will undergo changes for primary carton size . No changes will be made to the product as a result of this change. | Download | |||
| 10/14/2022 | 512324 - Packaging Method/Quantity Changing. This notification is to inform that this notice that will undergo changes for revise the DU in SAP per shipping carton quantity. No changes will be made to the product as a result of this change | Download | |||


