| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | Molex |
| Manufacturer Part Number: | Molex 52559-2633 |
| Color: | Natural |
| Pitch: | 5 mm |
| Series: | 52559 |
| Voltage: | 50 V AC/DC |
| Amperage: | .5 A |
| Material: | Nylon |
| Stackable: | No |
| Wire Type: | FFC/FPC |
| Orientation: | Vertical |
| PCB Locator: | No |
| Tail Length: | 2 mm |
| Mated Height: | 3.9 mm |
| Product Name: | Easy-On |
| Actuator Type: | Slider |
| Mating Cycles: | 20 |
| PCB Retention: | Yes |
| Connector Type: | Easy-On |
| Number of Rows: | 1 |
| Contact Plating: | Silver |
| Body Orientation: | Straight |
| Contact Material: | Phosphor Bronze |
| Housing Material: | Nylon |
| Polarized to PCB: | No |
| Termination Pitch: | .5 mm |
| PCB Mount Alignment Type: | Surface Mount |
| Number of Contacts Loaded: | 26 |
| Contact Mating Area Plating: | Silver, Tin-Bismuth |
| Contact Termination Plating: | Silver, Tin-Bismuth |
| Operating Temperature Range: | -40 - 85 °C |
| Maximum Operating Temperature: | 85 °C |
| Minimum Operating Temperature: | -40 °C |
| Material Flammability Standard: | 94V-0 |
| SKU: | MOL52559-2633 |
52559-2633
| Heilind Number: | MOL52559-2633 |
| Manufacturer: | Molex |
| Manufacturer Number: | 52559-2633 |
| Datasheet: | Datasheet |
| ECAD Model: |
Description:
Easy-On FFC/FPC Connector, 0.50mm Pitch, Slider Series, Vertical, 3.90mm Height, 26 Circuits, Tin-Silver-Bismuth Plating
Specifications
Frequently Bought Together
| Product | Part # | Description | Stock |
|---|---|---|---|
| Molex 15-92-1050 | 1.27mm Pitch EBBI 50D Receptacle, Vertical, 50 Circuits, 3.40mm PC Tail Length | ![]() |
| Molex 39-30-0200 | Mini-Fit Jr. Header, Dual Row, Right-Angle, with Snap-in Plastic Peg PCB Lock, 20 Circuits, PA Polyamide Nylon 6/6 94V-0, 2.54µm Matte Tin (Sn) Plating | ![]() |
| Molex 39-30-1140 | Mini-Fit Jr. Header, Dual Row, Right-Angle, with Snap-in Plastic Peg PCB Lock, 14 Circuits, Nylon 6/6 94V-2, 2.54µm Matte Tin (Sn) Plating, Natural, Bag | ![]() |
| Molex 39-30-1240 | Mini-Fit Jr. Header, Dual Row, Right-Angle, with Snap-in Plastic Peg PCB Lock, 24 Circuits, Nylon 6/6 94V-2, 2.54µm Matte Tin (Sn) Plating, Natural, Bag | ![]() |
| Molex 43045-0602 | Micro-Fit 3.0 Right-Angle Header, 3.00mm Pitch, Dual Row, 6 Circuits, with Snap-in Plastic Peg PCB Lock, 0.76µm Gold Plating, Glow-Wire Capable, Black | ![]() |
| Molex 43045-1221 | Micro-Fit 3.0 Right-Angle Header, 3.00mm Pitch, Dual Row, 12 Circuits, with PCB Press-fit Metal Retention Clip, 1.52µm Matte Tin Plating, Glow-Wire Capable, Black | ![]() |
| Molex 43045-1224 | Micro-Fit 3.0 Vertical Header, 3.00mm Pitch, Dual Row, 12 Circuits, with PCB Press-fit Metal Retention Clip, 1.52µm Matte Tin Plating, Glow-Wire Capable, Black | ![]() |
| Molex 43045-2000 | Micro-Fit 3.0 Right-Angle Header, 3.00mm Pitch, Dual Row, 20 Circuits, with Snap-in Plastic Peg PCB Lock, 1.52µm Matte Tin Plating, Glow-Wire Capable, Black | ![]() |
| Molex 43650-0318 | Micro-Fit 3.0 Vertical Header, 3.00mm Pitch, Single Row, 3 Circuits, with PCB Press-fit Metal Retention Clip, 1.52µm Matte Tin Plating, Glow-Wire Capable, Black | ![]() |
| Molex 43650-0427 | Micro-Fit 3.0 Vertical Header, 3.00mm Pitch, Single Row, 4 Circuits, with PCB Polarizing Peg, 1.52µm Matte Tin Plating, Glow-Wire Capable, Black | ![]() |
| Molex 48025-0002 | Modular Jack, Right-Angle, 10/100, with Integrated Magnetic and LED, 8/8, Tail Length 2.80mm for IR Reflow, Lead-Free | ![]() |
| Molex 501876-1440 | 2.00mm Pitch, iGrid PCB Header, Dual Row, Right-Angle, Through Hole, Matte Tin (Sn) Plating, Positive Lock, 14 Circuits, Tray, 3.20mm PC Tail Length, Natural | ![]() |
| Molex 53261-0271 | 1.25mm Pitch, PicoBlade PCB Header, Single Row, Right-Angle, Surface Mount, Tin (Sn) Plating, Friction Lock, 2 Circuits, Natural, Tape and Reel | ![]() |
| Molex 53398-0271 | 1.25mm Pitch, PicoBlade PCB Header, Single Row, Vertical, Surface Mount, Tin (Sn) Plating, Friction Lock, 2 Circuits, Tape and Reel, 0.60mm PC Tail Length | ![]() |
| Molex 87832-5662 | 2.00mm Pitch, Milli-Grid PCB Header, Dual Row, Vertical, Surface Mount, Shrouded, Lead-Free, 14 Circuits, 0.05µm Gold (Au) Plating, with Locking Windows and Center Polarization Slot, with PCB Locator, Tape and Reel | ![]() |
Product Change Notice
| Effective Date | Description of Change | Download | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 03/16/2024 | 513389 - End Of Life with replacement. This notification is to inform you about the Obsolescence of parts referenced in this notice. Please connect with your Molex Sales Engineer for additional queries related to replacement parts. LTB 11/28/23 LTS 3/16/24 | Download | |||
| 11/19/2021 | 510454 - Equipment Transfer, Production Transfer or Rearrangement. Adding additional Manufacturing location for terminals attached to secure supply due to capacity constraint at molex malaysia | Download | |||
| 03/28/2014 | GCM 10625845 - Upgrade / Rearrangement Of Tooling / Equipment. | Download | |||


