| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | Molex |
| Manufacturer Part Number: | Molex 19003-0068 |
| Color: | Yellow |
| Series: | 19003 - InsulKrimp |
| Connector Type: | InsulKrimp, Quick Disconnect |
| Gender: | Female |
| Termination Method: | Crimp or Compression |
| Contact Material: | Brass |
| Contact Plating: | Tin |
| Voltage: | 600 V |
| Material: | Brass, Nylon |
| Insulation Material: | Nylon (PA) |
| Compatible Tab Width: | 4.75mm |
| Compatible Tab Thickness: | 0.81mm |
| Orientation: | Straight |
| Insulation Type: | Full |
| Operating Temperature Range: | -65 - 105 °C |
| Contact Mating Area Plating: | Tin |
| Contact Mating Area Plating Thickness: | 4.064 µm |
| Contact Termination Plating Thickness: | 4.064 µm |
| Polarized to Mate: | No |
| Wire Size: | 24 AWG, 26 AWG |
| Contact Termination Plating: | Tin |
| Wire Insulation Diameter: | 1.9 mm |
| Glow Wire Capable: | Yes |
| Lock to Mating Part: | No |
| Part Aliases: | 0190030068 M-2211 |
| SKU: | MOL19003-0068 |
19003-0068
Specifications
Detailed Description
Enhance your electrical connections with our InsulKrimp Quick Disconnect Female terminals. Designed for 24-26 AWG wire sizes, these connectors ensure secure and efficient crimp or compression terminations. Featuring a yellow nylon housing with a 4.75 x 0.81mm tab, they offer reliable insulation and compatibility with various applications. Crafted with brass contacts plated in tin, they guarantee a maximum voltage of 600V and operate seamlessly in temperatures ranging from -65 to 105°C. With RoHS compliance and glow wire capability, these connectors prioritize safety and performance. Upgrade your crimp terminal setup with these essential components.
Frequently Bought Together
| Product | Part # | Description | Stock |
|---|---|---|---|
| Molex 151192-0004 | 2.00mm Pitch Milli-Grid Receptacle Housing, Dual Row, 4 Circuits, Black, Glow-Wire Capable | ![]() |
| Molex 19001-0003 | Avikrimp Quick Disconnect, Male, for 18-22 (0.80-0.35mm²), Box, Tab 4.75 x 0.51mm, Carton | ![]() |
| Molex 19002-0005 | Avikrimp Fully Insulated Quick Disconnect, Female, for 22-18 AWG Wire, Carton | ![]() |
| Molex 19002-0025 | Avikrimp Fully Insulated Quick Disconnect, Female, for 16-14 AWG Wire, Mylar Tape | ![]() |
| Molex 19006-0003 | Avikrimp Quick Disconnect, Female Flag, for 22-18 AWG (0.80-0.35mm²) Wire, Tab 6.35 x 0.81mm, Red, Mylar Tape Mounted | ![]() |
| Molex 19070-0143 | InsulKrimp Ring Tongue Terminal for 12-10 AWG Wire, Stud Size 5-6 (M3-3.5), Length 26.30mm, Yellow, Carton | ![]() |
| Molex 19164-0014 | Perma-Seal Butt Splice for 22-18 AWG Wire, Mylar Tape Carrier | ![]() |
| Molex 22-55-2103 | 2.54mm Pitch SL Crimp Housing, Dual Row, Version C, Back Ribs, 10 Circuits, Black | ![]() |
| Molex 39-01-2045 | Mini-Fit Jr. Receptacle Housing, Dual Row, 4 Circuits, UL 94V-0, Natural | ![]() |
| Molex 44516-0012 | Mini-Fit BMI Receptacle Housing, 4.20mm Pitch, Dual Row, Panel Mount, Slide-and-Lock, Polyester UL 94V-0, 24 Circuits | ![]() |
| Molex 50-37-5023 | 2.50mm Pitch Mini-SPOX Wire-to-Board Crimp Housing, Friction Lock, 2 Circuits | ![]() |
| Molex 50-57-9003 | SL Crimp Housing, Single Row, Version A, Non-polarized, 3 Circuits, Black | ![]() |
| Molex 50394-8051 | 2.00mm Pitch, Milli-Grid Female Crimp Terminal, 0.38µm Select Gold, 30-24 AWG, Reel, Lead-Free | ![]() |
| Molex 51021-0200 | 1.25mm Pitch, PicoBlade Receptacle Crimp Housing, Single Row, Friction Lock, 2 Circuits, Natural | ![]() |
| Molex 51021-0900 | 1.25mm Pitch, PicoBlade Receptacle Crimp Housing, Single Row, Friction Lock, 9 Circuits, Natural | ![]() |
| Molex 51110-0856 | 2.00mm Pitch, Milli-Grid Receptacle Housing, 8 Circuits, Center Locking Ramp, Polarization Rib, Lead-Free | ![]() |
| Molex 51110-1051 | 2.00mm Pitch, Milli-Grid Receptacle Housing, 10 Circuits, Center Polarization, Lead-Free | ![]() |
| Molex 51110-1056 | 2.00mm Pitch, Milli-Grid Receptacle Housing, 10 Circuits, Center Locking Ramp, Polarization Rib, Lead-Free | ![]() |
Product Change Notice
| Effective Date | Description of Change | Download | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 02/18/2019 | 506408 - Packaging Method/Quantity Changing. This letter is to inform you that the part(s) referenced in this notice will undergo packaging specification changes that may include new container sizes, quantities or changes to the label. No changes will be made to the product as a result of this change. | Download | |||


