| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | Molex |
| Manufacturer Part Number: | Molex 19160-0040 |
| Color: | Blue |
| Series: | 19160 - Closed-End Twist Lock |
| Connector Type: | Closed-End Twist Lock |
| Contact Material: | Copper |
| Contact Plating: | Tin |
| Voltage: | 300 V |
| Insulation Material: | Nylon (PA) |
| Maximum Voltage: | 300 V |
| Operating Temperature Range: | 105 °C |
| Contact Mating Area Plating: | Tin |
| Wire Size: | 14 AWG, 16 AWG, 18 AWG, 20 AWG, 22 AWG |
| Contact Termination Plating: | Tin |
| Wire Insulation Diameter: | 7.11 mm |
| Barrel Type: | Closed |
| Material Flammability Standard: | 94V-2 |
| Part Aliases: | 0191600040 TL-B |
| SKU: | MOL19160-0040 |
19160-0040
Specifications
Detailed Description
Enhance wire connectivity with our Twist Lock Splice, designed for 14-22 AWG wires. Featuring a secure blue casing, this splice ensures reliable performance in various applications. Made with durable materials including copper contacts with tin plating and nylon insulation, it offers a maximum voltage of 300V, meeting safety standards. The closed-end barrel design provides added protection. With a wide range of agency certifications and compliance with RoHS standards, this splice guarantees quality and reliability. Suitable for professionals and DIY enthusiasts alike, it's a must-have for any electrical toolkit. Upgrade your wire connections with ease and efficiency with this essential connector.
Frequently Bought Together
| Product | Part # | Description | Stock |
|---|---|---|---|
| Molex 19005-0005 | InsulKrimp Fully Insulated Coupler, Female, for 16-14 AWG Wire, Box, Carton | ![]() |
| Molex 19071-0136 | InsulKrimp Ring Tongue Terminal for 8 AWG Wire, Carton | ![]() |
| Molex 19071-0150 | InsulKrimp Ring Tongue Terminal for 8 AWG Wire, Carton | ![]() |
| Molex 19071-0193 | InsulKrimp Ring Tongue Terminal for 6 AWG Wire, Carton | ![]() |
| Molex 19071-0221 | InsulKrimp Ring Tongue Terminal for 6 AWG Wire, Carton | ![]() |
| Molex 19160-0002 | Closed-End Insulated Splice for 16-10 AWG Wire | ![]() |
| Molex 19160-0024 | Closed-End Insulated Splice for 8 AWG Wire | ![]() |
| Molex 19160-0043 | Twist Lock Splice for 22-8 AWG Wire, Red, Carton | ![]() |
| Molex 19160-0046 | Wing Lock Splice for 18-8 AWG Wire, Grey, Carton | ![]() |
| Molex 19164-0044 | Perma-Seal Butt Splice for 16-14 AWG Wire, Carton | ![]() |
| Molex 19193-0167 | VersaKrimp Ring Tongue Terminal for 8 AWG Wire, Closed-Brazed Barrel, Stud Size 3/8" (M9), Carton | ![]() |
| Molex 19193-0219 | VersaKrimp Ring Tongue Terminal for 6 AWG Wire, Closed-Brazed Barrel, Stud Size 5/16" (M8), Carton | ![]() |
| Molex 19202-0013 | NylaKrimp Butt Splice for 22-18 AWG Wire, Carton | ![]() |
| Molex 19215-0009 | VersaKrimp Butt Splice for 22-18 AWG Wire, Carton | ![]() |
| Molex 19215-0018 | VersaKrimp Butt Splice for 16-14 AWG Wire, Carton | ![]() |
| Molex 19215-0028 | VersaKrimp Butt Splice for 12-10 AWG Wire, Carton | ![]() |
| Molex 34345-0001 | MX150 Sealed Cavity Plug | ![]() |
| Molex 39-00-0039 | Mini-Fit Female Crimp Terminal, Tin (Sn) over Copper (Cu) Plated Brass, 24-18 AWG, Bag | ![]() |
Product Change Notice
| Effective Date | Description of Change | Download | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 07/07/2026 | 517900 - Packaging Method Qty Changing. Align supplier MOQ and DU with our MOQ and DU. This will reduce the repacking. | Download | |||
| 02/18/2019 | 506408 - Packaging Method/Quantity Changing. This letter is to inform you that the part(s) referenced in this notice will undergo packaging specification changes that may include new container sizes, quantities or changes to the label. No changes will be made to the product as a result of this change. | Download | |||


