| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | Molex |
| Manufacturer Part Number: | Molex 46765-2301 |
| Series: | 46765 - Micro HDMI |
| Amperage: | .8 A |
| Connector Type: | Micro HDMI |
| Gender: | Female |
| Number of Contacts: | 19 |
| Number of Rows: | 2 |
| Termination Method: | Surface Mount |
| Contact Material: | Copper Alloy |
| Contact Plating: | Gold |
| Body Orientation: | Right Angle |
| Pitch: | 4 mm |
| Voltage: | 30 V |
| Shield Type: | Full Shield |
| Material: | Thermoplastic |
| Number of Ports: | 1 |
| Orientation: | Right Angle |
| Keying: | Yes |
| USB Type: | D |
| Component Type: | Receptacle |
| Contact Mating Area Plating: | Gold |
| Contact Mating Area Plating Thickness: | .381 µm |
| Ground to Panel / PCB: | Yes |
| Number of Contacts Loaded: | 19 |
| Shielded: | Yes |
| PCB Retention: | Yes |
| Polarized to PCB: | Yes |
| Contact Termination Plating Thickness: | .051 µm |
| Polarized to Mate: | Yes |
| Supplier Product Group: | High Speed Cage & Connector Assemblies |
| Connector System: | Wire to Board |
| Contact Termination Plating: | Gold |
| Maximum Solder Process Temperature: | 260 °C |
| Lead Free Process Capability: | REFLOW |
| Duration at Max. Process Temperature (seconds): | 010 |
| Max. Cycles at Max. Process Temperature: | 002 |
| Termination Pitch: | .4 mm |
| Lock to Mating Part: | Yes |
| Waterproof Dustproof: | No |
| Material Flammability Standard: | 94V-0 |
| Part Aliases: | 0467652301 |
| SKU: | MOL46765-2301 |
46765-2301
Specifications
Detailed Description
Introducing our Micro HDMI Connector, part of the 46765 series. This female connector features a right-angle body orientation, with 19 gold-plated copper alloy contacts for reliable signal transmission. With a low amperage of 0.8 A and a voltage rating of 30 V, it is suitable for various applications. Designed for surface mount termination, it offers easy installation onto PCBs. The full shield and thermoplastic material ensure durability, while the embossed tape packaging facilitates handling. Meeting RoHS compliance, this high-speed connector guarantees quality performance in wire-to-board applications.
Frequently Bought Together
| Product | Part # | Description | Stock |
|---|---|---|---|
| Molex 39-29-9047 | Mini-Fit Jr. Vertical Header, 4.20mm Pitch, Dual Row, 4 Circuits, with Snap-in Plastic Peg PCB Lock, Tin, Natural | ![]() |
| Molex 39-30-0060 | Mini-Fit Jr. Header, Dual Row, Right-Angle, with Snap-in Plastic Peg PCB Lock, 6 Circuits, PA Polyamide Nylon 6/6 94V-0, 2.54µm Matte Tin (Sn) Plating | ![]() |
| Molex 39-30-0200 | Mini-Fit Jr. Header, Dual Row, Right-Angle, with Snap-in Plastic Peg PCB Lock, 20 Circuits, PA Polyamide Nylon 6/6 94V-0, 2.54µm Matte Tin (Sn) Plating | ![]() |
| Molex 39-30-1021 | Mini-Fit Jr. Header, Dual Row, Right-Angle, with Snap-in Plastic Peg PCB Lock, 2 Circuits, PA Polyamide Nylon 6/6 94V-2, 0.76µm Select Gold (Au) Plating | ![]() |
| Molex 39-30-1140 | Mini-Fit Jr. Header, Dual Row, Right-Angle, with Snap-in Plastic Peg PCB Lock, 14 Circuits, Nylon 6/6 94V-2, 2.54µm Matte Tin (Sn) Plating, Natural, Bag | ![]() |
| Molex 43045-0602 | Micro-Fit 3.0 Right-Angle Header, 3.00mm Pitch, Dual Row, 6 Circuits, with Snap-in Plastic Peg PCB Lock, 0.76µm Gold Plating, Glow-Wire Capable, Black | ![]() |
| Molex 43650-0427 | Micro-Fit 3.0 Vertical Header, 3.00mm Pitch, Single Row, 4 Circuits, with PCB Polarizing Peg, 1.52µm Matte Tin Plating, Glow-Wire Capable, Black | ![]() |
| Molex 44248-0085 | Modular Jack, Right-Angle, Low Profile, Inverted, 8/8, 2 Ports | ![]() |
| Molex 501876-1440 | 2.00mm Pitch, iGrid PCB Header, Dual Row, Right-Angle, Through Hole, Matte Tin (Sn) Plating, Positive Lock, 14 Circuits, Tray, 3.20mm PC Tail Length, Natural | ![]() |
| Molex 502352-0200 | DuraClik Wire-to-Board Header, Single Row, Right-Angle, 2 Circuits, Tin (Sn) Plating, Natural | ![]() |
| Molex 503154-1690 | 1.50mm Pitch, CLIK-Mate PCB Receptacle, Dual Row, Surface Mount, Vertical, Tin Plating, Positive Lock, 16 Circuits, Natural | ![]() |
| Molex 52559-2633 | Easy-On FFC/FPC Connector, 0.50mm Pitch, Slider Series, Vertical, 3.90mm Height, 26 Circuits, Tin-Silver-Bismuth Plating | ![]() |
| Molex 53261-0271 | 1.25mm Pitch, PicoBlade PCB Header, Single Row, Right-Angle, Surface Mount, Tin (Sn) Plating, Friction Lock, 2 Circuits, Natural, Tape and Reel | ![]() |
| Molex 87760-0616 | 2.00mm Pitch Milli-Grid Header, Right-Angle, Through Hole, 6 Circuits, 0.38µm Gold (Au) Selective Plating, Tray, Lead-Free | ![]() |
| Molex 87832-5662 | 2.00mm Pitch, Milli-Grid PCB Header, Dual Row, Vertical, Surface Mount, Shrouded, Lead-Free, 14 Circuits, 0.05µm Gold (Au) Plating, with Locking Windows and Center Polarization Slot, with PCB Locator, Tape and Reel | ![]() |
Product Change Notice
| Effective Date | Description of Change | Download | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 07/20/2019 | 507212 - Supplier Change. This letter is to inform you that Molex is adding a new supplier or the supplier is making a change affecting the part(s) identified in this notice. There will be no negative impact to product performance as a result of this change. | Download | |||


