| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | Molex |
| Manufacturer Part Number: | Molex 503764-0401 |
| Color: | Black |
| Series: | 503764 |
| Amperage: | 1.5 A |
| Connector Type: | Pico-Lock |
| Gender: | Receptacle |
| Number of Contacts: | 4 |
| Number of Rows: | 1 |
| Pitch: | 1 mm |
| Material: | High Temperature Thermoplastic |
| Operating Temperature Range: | -40 - 105 °C |
| Polarized to Mate: | Yes |
| Connector System: | Wire to Board |
| Glow Wire Capable: | No |
| Lock to Mating Part: | Yes |
| Stackable: | No |
| Product Name: | Pico-Lock |
| Material Flammability Standard: | SC-0 |
| Part Aliases: | 5037640401 |
| SKU: | MOL503764-0401 |
503764-0401
Specifications
Detailed Description
Enhance your connectivity with our Pico-Lock Connector, designed for seamless integration in wire-to-board applications. Featuring a sleek black exterior and constructed from high-temperature thermoplastic with a flammability standard of SC-0, this connector ensures reliable performance even in demanding environments. With a current rating of 1.5 A and operating temperature range of -40 to 105 °C, it's perfect for a wide range of electronic devices. Boasting a compact 1 mm pitch and a receptacle gender with four contacts in a single row, it offers efficient and secure connections. The polarized mating feature and locking mechanism guarantee proper alignment and stability during use. RoHS compliant and crafted for durability, the Pico-Lock Connector is a top choice for professionals in the industry. Elevate your connectivity standards with this essential component.
Frequently Bought Together
| Product | Part # | Description | Stock |
|---|---|---|---|
| Molex 35021-1201 | 2.00/2.50mm Pitch, Board-in Crimp Terminal, Male, Right-Angle, Brass Pre-Plated Tin, 30-24 AWG, Reel | ![]() |
| Molex 35023-0003 | 2.00mm Pitch, Board-In Crimp Housing, Right-Angle and Vertical, 3 Circuits, Natural | ![]() |
| Molex 501330-0200 | 1.00mm Pitch, Pico-Clasp Low-Halogen Receptacle Crimp Housing, Single Row, Friction Lock, 2 Circuits, White | ![]() |
| Molex 501330-0600 | 1.00mm Pitch, Pico-Clasp Low-Halogen Receptacle Crimp Housing, Single Row, Inner Positive Lock, 6 Circuits, White | ![]() |
| Molex 501334-0100 | 1.00mm Pitch, Pico-Clasp Female Crimp Terminal, Tin Plating, 32-28 AWG, Bag | ![]() |
| Molex 50212-8000 | 2.00mm Pitch, Micro-Latch Female Crimp Terminal, Tin (Sn) Plating, 30-24 AWG, Reel | ![]() |
| Molex 503765-0098 | 1.00mm Pitch, Pico-Lock Female Crimp Terminal, Gold (Au) Plating, 30-28 AWG, Reel | ![]() |
| Molex 504052-0098 | 1.50mm Pitch, Pico-Lock Female Crimp Terminal, Gold (Au) Plating, 28-24 AWG, Reel | ![]() |
| Molex 50752-8200 | 2.50mm Pitch, Mini-Lock Female Crimp Terminal, Matte Tin Plating, 22-20 AWG, Reel | ![]() |
| Molex 51163-0200 | 2.50mm Pitch, Mini-Lock Receptacle Crimp Housing, Single Row, Positive Lock, 2 Circuits, Natural | ![]() |
Product Change Notice
| Effective Date | Description of Change | Download | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 02/28/2022 | 510396 - Packaging method/Quantity Changing. previously not following standard packaging, correct DU size following general packaging. no impact to form fit or function. | Download | |||
| 01/04/2016 | GCM 10735041 - Supplier Change. The purpose of this letter is to add Molex Malaysia as additional manufacturing location for 503764, 501190, 501571 & 87439 housing series. The reason for the change is to secure the supply for 503764, 501190, 501571 & 87439. There is no impact of the change since there is no change in design, process on the mold, therefore no change in the Molex part number will occur either. Sample can be provided upon request. First article inspection will be done. The implementation will be running change. | Download | |||
| 10/15/2015 | GCN 10710837 - Supplier Change. The purpose of this letter is to notice customer on the change of housing manufacturing location from Linear Precision Manufacturing Pte. Ltd. to Golden City Plastic Sdn. Bhd.. | Download | |||


