| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | Molex |
| Manufacturer Part Number: | Molex 501940-0407 |
| Color: | Natural |
| Series: | 501940 - Pico-Clasp |
| Amperage: | 1 A |
| Connector Type: | Pico-Clasp |
| Number of Contacts: | 4 |
| Number of Rows: | 1 |
| Termination Method: | Surface Mount |
| Contact Material: | Phosphor Bronze |
| Body Orientation: | Straight |
| Pitch: | 1 mm |
| Voltage: | 50 V AC/DC |
| Material: | Nylon |
| Orientation: | Vertical |
| Keying: | No |
| Operating Temperature Range: | -40 - 105 °C |
| Contact Mating Area Plating: | Tin |
| Contact Mating Area Plating Thickness: | 1.016 µm |
| Number of Contacts Loaded: | 4 |
| Mating Cycles: | 30 |
| PCB Locator: | No |
| PCB Retention: | Yes |
| Polarized to PCB: | No |
| Contact Termination Plating Thickness: | 1.016 µm |
| Polarized to Mate: | Yes |
| Connector System: | Wire to Board |
| Contact Termination Plating: | Tin |
| Glow Wire Capable: | No |
| Guide to Mating Part: | No |
| Lock to Mating Part: | Yes |
| Stackable: | No |
| Breakaway: | No |
| Make First / Break Last: | No |
| Shroud Type: | Fully |
| Part Aliases: | 5019400407 |
| SKU: | MOL501940-0407 |
501940-0407
Specifications
Detailed Description
Enhance your PCB connectivity with our Pico-Clasp connector, designed for seamless wire-to-board integration. Featuring a straight body orientation and 1mm pitch, this connector boasts four contacts for reliable signal transmission. With surface mount termination and phosphor bronze contact material, it ensures durability in diverse operating environments. Its vertical orientation and polarized mating offer easy and secure assembly, while RoHS compliance guarantees eco-friendly practices. Trust in the performance of our Pico-Clasp connector for your electronic applications.
Frequently Bought Together
| Product | Part # | Description | Stock |
|---|---|---|---|
| Molex 43650-0212 | Micro-Fit 3.0 Right-Angle Header, 3.00mm Pitch, Single Row, 2 Circuits, with Solder Tab, 1.52µm Matte Tin Plating, Glow-Wire Capable, Black, Tape and Reel | ![]() |
| Molex 43650-0309 | Micro-Fit 3.0 Right-Angle Header, 3.00mm Pitch, Single Row, 3 Circuits, with PCB Press-fit Metal Retention Clip, 1.52µm Matte Tin Plating, Glow-Wire Capable, Black, Tape and Reel | ![]() |
| Molex 45984-4933 | EXTreme LPHPower Receptacle Header, Right-Angle, 4 Power Contacts, Select Gold (Au) Plating, for 1.57mm Thick PC Board, with Press-fit Plastic Pegs | ![]() |
| Molex 45984-6933 | EXTreme LPHPower Receptacle Header, Right-Angle, 6 Power Contacts, Select Gold (Au) Plating, for 1.57mm Thick PC Board, with Press-fit Plastic Pegs | ![]() |
| Molex 501953-0407 | 1.00mm Pitch, Pico-Clasp PCB Header, Single Row, Right-Angle, Surface Mount, 1.01µm Tin Plated, Outer Positive Lock, 4 Circuits, Natural | ![]() |
| Molex 505110-0892 | Easy-On FFC/FPC Connector, 0.50mm Pitch, FD19 Series, Right-Angle, Bottom Contact, 1.90mm Height, 8 Circuits, Gold over Nickel Plating | ![]() |
| Molex 505110-1292 | Easy-On FFC/FPC Connector, 0.50mm Pitch, FD19 Series, Right-Angle, Bottom Contact, 1.90mm Height, 12 Circuits, Gold over Nickel Plating | ![]() |
| Molex 505567-0271 | 1.25mm Pitch, Micro-Lock Plus PCB Header, Single Row, Right-Angle, Surface Mount, Tin-Bismuth Plating, Positive Lock, 2 Circuits, Black | ![]() |
| Molex 505567-0470 | 1.25mm Pitch, Micro-Lock Plus PCB Header, Single Row, Right-Angle, Surface Mount, Tin-Bismuth Plating, Positive Lock, 4 Circuits, Natural | ![]() |
| Molex 505567-0471 | 1.25mm Pitch, Micro-Lock Plus PCB Header, Single Row, Right-Angle, Surface Mount, Tin-Bismuth Plating, Positive Lock, 4 Circuits, Black | ![]() |
| Molex 505567-0671 | 1.25mm Pitch, Micro-Lock Plus PCB Header, Single Row, Right-Angle, Surface Mount, Tin-Bismuth Plating, Positive Lock, 6 Circuits, Black | ![]() |
| Molex 505567-0771 | 1.25mm Pitch, Micro-Lock Plus PCB Header, Single Row, Right-Angle, Surface Mount, Tin-Bismuth Plating, Positive Lock, 7 Circuits, Black | ![]() |
| Molex 505567-0871 | 1.25mm Pitch, Micro-Lock Plus PCB Header, Single Row, Right-Angle, Surface Mount, Tin-Bismuth Plating, Positive Lock, 8 Circuits, Black | ![]() |
| Molex 505567-0971 | 1.25mm Pitch, Micro-Lock Plus PCB Header, Single Row, Right-Angle, Surface Mount, Tin-Bismuth Plating, Positive Lock, 9 Circuits, Black | ![]() |
| Molex 505568-0471 | 1.25mm Pitch, Micro-Lock Plus PCB Header, Single Row, Vertical, Surface Mount, Tin-Bismuth Plating, Positive Lock, 4 Circuits, with Pick-and-Place Tape, Black | ![]() |
| Molex 505568-1171 | 1.25mm Pitch, Micro-Lock Plus PCB Header, Single Row, Vertical, Surface Mount, Tin-Bismuth Plating, Positive Lock, 11 Circuits, with Pick-and-Place Tape, Black | ![]() |
| Molex 505568-1271 | 1.25mm Pitch, Micro-Lock Plus PCB Header, Single Row, Vertical, Surface Mount, Tin-Bismuth Plating, Positive Lock, 12 Circuits, with Pick-and-Place Tape, Black | ![]() |
Product Change Notice
| Effective Date | Description of Change | Download | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 12/15/2022 | 512239 - Equipment transfer, Production Transfer or rearrangement. Production plant location change - Current : Molex Japan - After : Molex Vietnam * Change reason : To better serve our customers and to leverage our global manufacturing footprint, Molex will relocate production of the PICO-CLASP 1.0 W/B SINGLE ROW OUTER LOCK ASSY lines from Japan to Molex Vietnam production facility. The transfer will started in Q3 2022 and target to complete in Q4 2022. Buffer stock and capacity tooling will be built as need to ensure a seamless transfer. | Download | |||


