| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | Molex |
| Manufacturer Part Number: | Molex 505568-1271 |
| Color: | Black |
| Series: | 505568 - Micro-Lock PLUS |
| Amperage: | 1.5 A |
| Connector Type: | Micro-Lock PLUS |
| Number of Contacts: | 12 |
| Number of Rows: | 1 |
| Termination Method: | Surface Mount |
| Contact Material: | Brass |
| Pitch: | 1.25 mm |
| Voltage: | 50 V AC/DC |
| Material: | Polyamide |
| Orientation: | Vertical |
| Keying: | No |
| Operating Temperature Range: | -40 - 105 °C |
| Contact Mating Area Plating: | Tin-Bismuth |
| Contact Mating Area Plating Thickness: | 1 µm |
| Number of Contacts Loaded: | 12 |
| Mating Cycles: | 30 |
| PCB Locator: | No |
| PCB Retention: | Yes |
| Polarized to PCB: | Yes |
| Polarized to Mate: | Yes |
| Connector System: | Wire to Board |
| Contact Termination Plating: | Tin-Bismuth |
| Termination Pitch: | 1.25 mm |
| Glow Wire Capable: | No |
| Guide to Mating Part: | Yes |
| Lock to Mating Part: | Yes |
| Stackable: | No |
| Surface Mount Compatible: | Yes |
| Breakaway: | No |
| Make First / Break Last: | No |
| Part Aliases: | 5055681271 |
| SKU: | MOL505568-1271 |
505568-1271
Specifications
Detailed Description
Enhance your electronic connections with our Micro-Lock PLUS Series, featuring a sleek black design. This Surface Mount connector boasts 12 contacts in a single row, perfect for wire-to-board applications. Crafted with durable Polyamide and tin-bismuth plating, it ensures reliable performance in a wide operating temperature range. With a 1.25mm pitch and vertical orientation, it offers easy PCB integration. Embossed Tape packaging and UL certification guarantee quality and compliance, making it an essential component for your projects.
Frequently Bought Together
| Product | Part # | Description | Stock |
|---|---|---|---|
| Molex 43650-0212 | Micro-Fit 3.0 Right-Angle Header, 3.00mm Pitch, Single Row, 2 Circuits, with Solder Tab, 1.52µm Matte Tin Plating, Glow-Wire Capable, Black, Tape and Reel | ![]() |
| Molex 43650-0309 | Micro-Fit 3.0 Right-Angle Header, 3.00mm Pitch, Single Row, 3 Circuits, with PCB Press-fit Metal Retention Clip, 1.52µm Matte Tin Plating, Glow-Wire Capable, Black, Tape and Reel | ![]() |
| Molex 45984-4933 | EXTreme LPHPower Receptacle Header, Right-Angle, 4 Power Contacts, Select Gold (Au) Plating, for 1.57mm Thick PC Board, with Press-fit Plastic Pegs | ![]() |
| Molex 45984-6933 | EXTreme LPHPower Receptacle Header, Right-Angle, 6 Power Contacts, Select Gold (Au) Plating, for 1.57mm Thick PC Board, with Press-fit Plastic Pegs | ![]() |
| Molex 501940-0407 | 1.00mm Pitch, Pico-Clasp PCB Header, Single Row, Vertical, Surface Mount, 1.01µm Tin Plated, Outer Positive Lock, 4 Circuits, Natural | ![]() |
| Molex 501953-0407 | 1.00mm Pitch, Pico-Clasp PCB Header, Single Row, Right-Angle, Surface Mount, 1.01µm Tin Plated, Outer Positive Lock, 4 Circuits, Natural | ![]() |
| Molex 505110-0892 | Easy-On FFC/FPC Connector, 0.50mm Pitch, FD19 Series, Right-Angle, Bottom Contact, 1.90mm Height, 8 Circuits, Gold over Nickel Plating | ![]() |
| Molex 505110-1292 | Easy-On FFC/FPC Connector, 0.50mm Pitch, FD19 Series, Right-Angle, Bottom Contact, 1.90mm Height, 12 Circuits, Gold over Nickel Plating | ![]() |
| Molex 505567-0271 | 1.25mm Pitch, Micro-Lock Plus PCB Header, Single Row, Right-Angle, Surface Mount, Tin-Bismuth Plating, Positive Lock, 2 Circuits, Black | ![]() |
| Molex 505567-0470 | 1.25mm Pitch, Micro-Lock Plus PCB Header, Single Row, Right-Angle, Surface Mount, Tin-Bismuth Plating, Positive Lock, 4 Circuits, Natural | ![]() |
| Molex 505567-0471 | 1.25mm Pitch, Micro-Lock Plus PCB Header, Single Row, Right-Angle, Surface Mount, Tin-Bismuth Plating, Positive Lock, 4 Circuits, Black | ![]() |
| Molex 505567-0671 | 1.25mm Pitch, Micro-Lock Plus PCB Header, Single Row, Right-Angle, Surface Mount, Tin-Bismuth Plating, Positive Lock, 6 Circuits, Black | ![]() |
| Molex 505567-0771 | 1.25mm Pitch, Micro-Lock Plus PCB Header, Single Row, Right-Angle, Surface Mount, Tin-Bismuth Plating, Positive Lock, 7 Circuits, Black | ![]() |
| Molex 505567-0871 | 1.25mm Pitch, Micro-Lock Plus PCB Header, Single Row, Right-Angle, Surface Mount, Tin-Bismuth Plating, Positive Lock, 8 Circuits, Black | ![]() |
| Molex 505567-0971 | 1.25mm Pitch, Micro-Lock Plus PCB Header, Single Row, Right-Angle, Surface Mount, Tin-Bismuth Plating, Positive Lock, 9 Circuits, Black | ![]() |
| Molex 505568-0471 | 1.25mm Pitch, Micro-Lock Plus PCB Header, Single Row, Vertical, Surface Mount, Tin-Bismuth Plating, Positive Lock, 4 Circuits, with Pick-and-Place Tape, Black | ![]() |
| Molex 505568-1171 | 1.25mm Pitch, Micro-Lock Plus PCB Header, Single Row, Vertical, Surface Mount, Tin-Bismuth Plating, Positive Lock, 11 Circuits, with Pick-and-Place Tape, Black | ![]() |
Product Change Notice
| Effective Date | Description of Change | Download | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 04/30/2026 | 517223 - Manufacturing Process Change. Removal OF Hi-coat to make series PFAS free | Download | |||


