| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | Molex |
| Manufacturer Part Number: | Molex 505570-0201 |
| Color: | Black |
| Series: | 505570 - Micro-Lock PLUS |
| Connector Type: | Micro-Lock PLUS |
| Gender: | Receptacle |
| Number of Contacts: | 2 |
| Number of Rows: | 1 |
| Pitch: | 2 mm |
| Material: | Polyester |
| Keying: | No |
| Operating Temperature Range: | -40 - 105 °C |
| Circuit Application: | Signal |
| Polarized to Mate: | Yes |
| Connector System: | Wire to Board |
| Termination Pitch: | 2 mm |
| Glow Wire Capable: | No |
| Lock to Mating Part: | Yes |
| Part Aliases: | 5055700201 |
| SKU: | MOL505570-0201 |
505570-0201
Specifications
Detailed Description
Enhance your connectivity with our Micro-Lock PLUS Receptacle Housing. With a sleek black design and a durable polyester construction, this single-row housing features a 2.00mm pitch and two circuits for efficient signal transmission. The positive lock mechanism ensures a secure connection, while its operating temperature range of -40 to 105°C makes it suitable for various environments. Designed for wire-to-board applications, this housing is essential for maintaining seamless connectivity in your electronic devices. RoHS compliant and polarized for easy mating, it guarantees both performance and reliability. Upgrade your setup with this essential connector housing.
Frequently Bought Together
| Product | Part # | Description | Stock |
|---|---|---|---|
| Molex 105307-1206 | Nano-Fit Receptacle Housing, TPA Capable, 2.50mm Pitch, Single Row, 6 Circuits, Black, Glow-Wire Capable | ![]() |
| Molex 105307-2202 | Nano-Fit Receptacle Housing, TPA Capable, 2.50mm Pitch, Single Row, 2 Circuits, Natural, Glow-Wire Capable | ![]() |
| Molex 105325-1004 | Nano-Fit Terminal Position Assurance (TPA) Retainer, 2.50mm Pitch, 4 Circuits, Black | ![]() |
| Molex 171850-0700 | Micro-Fit TPA Receptacle Housing, Single Row, 7 Circuits, UL 94V-0, Low-Halogen, Black | ![]() |
| Molex 19044-0140 | Krimptite Ring Tongue Terminal for 16-14 AWG, Stud Size 3/8", 32.51mm Length, Carton | ![]() |
| Molex 19418-0026 | MX150L 12 Circuit Receptacle for 22-18 AWG Wire, with CPA, Black | ![]() |
| Molex 19419-0017 | MX150L 12 Circuit Plug for 22-18 AWG Wire | ![]() |
| Molex 30968-1128 | 2.54mm Pitch, 0.64mm Width H-DAC 64 High Density Automotive Crimp Housing, Dual Row, 12 Circuits, Polarization Option #2, Black | ![]() |
| Molex 33011-0006 | MX150 Male Terminal for Mat-Sealed or Unsealed Connectors, Gold Plating, 22 AWG, Left Reel Payoff | ![]() |
| Molex 33472-1601 | MX150 Mat-Sealed Female Connector Assembly, Dual Row, 16 Circuits, Keying Option A, without Connector Position Assurance, Black | ![]() |
| Molex 33472-4001 | MX150 Mat-Sealed Female Connector Assembly, Dual Row, 4 Circuits, Keying Option A, without Connector Position Assurance, with Open Standard Grommet Cap, Black | ![]() |
| Molex 33482-6201 | MX150 Mat-Sealed Male Connector Assembly, Dual Row, 12 Circuits, Keying Option A, without Connector Position Assurance, Black | ![]() |
| Molex 39-00-0183 | Mini-Fit Female Crimp Terminal, Selective Gold (Au) over Phosphor Bronze, 28-22 AWG, Reel | ![]() |
| Molex 47725-6010 | MX150 Panel Mount Male Connector Assembly, Dual Row, 12 Circuits, Keying Option A, Black Housing, Blue Gasket | ![]() |
| Molex 505151-0901 | DuraClik TPA Wire-to-Board Receptacle Housing, 9 Circuits, White | ![]() |
| Molex 505570-0401 | 2.00mm Pitch, Micro-Lock Plus Receptacle Crimp Housing, Single Row, Positive Lock, 4 Circuits, Low-Halogen, Black | ![]() |
| Molex 505572-1000 | Micro-Lock Plus Female Crimp Terminal, 2.00mm Pitch, Matte Tin (Sn) Plating, 26-22 AWG, Reel | ![]() |
| Molex 560023-0448 | CTX50 Receptacle Terminal, Unsealed, Tin Plating, L-Grip, D-Wind, Left Payoff | ![]() |
For Use With
| Product | Part # | Description | Stock |
|---|---|---|---|
| Molex 505572-1100 | ![]() |
Product Change Notice
| Effective Date | Description of Change | Download | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 06/30/2026 | 517820 - Change to Product. This notification is to inform about changes that are being made to the part(s) as identified in the list. The number of gates for the 505570 series will be reduced. No changes will be made to the product as a result of this change. | Download | |||
| 05/01/2026 | 517963 - Packaging Method/Quantity Changing. parts listed in this notice that will undergo changes for primary carton size . No changes will be made to the product as a result of this change. | Download | |||


