| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | Molex |
| Manufacturer Part Number: | Molex 505570-0401 |
| Color: | Black |
| Pitch: | 2 mm |
| Gender: | Receptacle |
| Keying: | No |
| Series: | 505570 - Micro-Lock PLUS |
| Material: | Polyester |
| Connector Type: | Micro-Lock PLUS |
| Number of Rows: | 1 |
| Connector System: | Wire to Board |
| Glow Wire Capable: | No |
| Polarized to Mate: | Yes |
| Termination Pitch: | 2 mm |
| Number of Contacts: | 4 |
| Circuit Application: | Signal |
| Lock to Mating Part: | Yes |
| Operating Temperature Range: | -40 - 105 °C |
| Part Aliases: | 5055700401 |
| SKU: | MOL505570-0401 |
505570-0401
Specifications
Detailed Description
Enhance your connectivity with our Micro-Lock PLUS Receptacle Housing. Designed with a 2.00mm pitch and a single row configuration, each unit features a secure Positive Lock mechanism for added reliability. Offering four circuits for efficient signal transmission, this black housing boasts a durable polyester construction, suitable for a wide range of applications. With a high operating temperature range of -40 to 105 °C, it ensures dependable performance even in harsh environments. Engineered for easy wire-to-board installation, it guarantees a snug and polarized fit, while its RoHS compliance underscores our commitment to sustainability. Upgrade your connector system with this essential component, perfect for various electronic setups.
Frequently Bought Together
| Product | Part # | Description | Stock |
|---|---|---|---|
| Molex 105307-1206 | Nano-Fit Receptacle Housing, TPA Capable, 2.50mm Pitch, Single Row, 6 Circuits, Black, Glow-Wire Capable | ![]() |
| Molex 105307-2202 | Nano-Fit Receptacle Housing, TPA Capable, 2.50mm Pitch, Single Row, 2 Circuits, Natural, Glow-Wire Capable | ![]() |
| Molex 105325-1004 | Nano-Fit Terminal Position Assurance (TPA) Retainer, 2.50mm Pitch, 4 Circuits, Black | ![]() |
| Molex 19006-0001 | Avikrimp Quick Disconnect, Female Flag, for 22-18 AWG (0.80-0.35mm²) Wire, Tab 6.35 x 0.81mm, Red, Carton | ![]() |
| Molex 19073-0017 | Avikrimp Ring Tongue Terminal for 22-18 AWG Wire, Stud Size 10 (M5), Length 22.00mm, Red, Carton | ![]() |
| Molex 30968-1128 | 2.54mm Pitch, 0.64mm Width H-DAC 64 High Density Automotive Crimp Housing, Dual Row, 12 Circuits, Polarization Option #2, Black | ![]() |
| Molex 33000-1002 | MX150 Male Terminal for Mat-Sealed or Unsealed Connectors, Tin Plating, 20-16 AWG, Left Reel Payoff | ![]() |
| Molex 33000-1004 | MX150 Male Terminal for Mat-Sealed or Unsealed Connectors, Tin Plating, Grip Code M3, Preferred Terminal for use in Sealed Application with 0.35-0.50mm², Left Reel Payoff | ![]() |
| Molex 33011-0006 | MX150 Male Terminal for Mat-Sealed or Unsealed Connectors, Gold Plating, 22 AWG, Left Reel Payoff | ![]() |
| Molex 33472-1601 | MX150 Mat-Sealed Female Connector Assembly, Dual Row, 16 Circuits, Keying Option A, without Connector Position Assurance, Black | ![]() |
| Molex 33472-4001 | MX150 Mat-Sealed Female Connector Assembly, Dual Row, 4 Circuits, Keying Option A, without Connector Position Assurance, with Open Standard Grommet Cap, Black | ![]() |
| Molex 39-01-2046 | Mini-Fit Jr. Plug Housing, Dual Row, 4 Circuits, UL 94V-0, with Panel Mounting Ears, Natural | ![]() |
| Molex 47725-6010 | MX150 Panel Mount Male Connector Assembly, Dual Row, 12 Circuits, Keying Option A, Black Housing, Blue Gasket | ![]() |
| Molex 505565-0401 | 1.25mm Pitch, Micro-Lock Plus Receptacle Crimp Housing, Single Row, Positive Lock, 4 Circuits, Black | ![]() |
| Molex 505570-0201 | 2.00mm Pitch, Micro-Lock Plus Receptacle Crimp Housing, Single Row, Positive Lock, 2 Circuits, Low-Halogen, Black | ![]() |
| Molex 505570-0701 | 2.00mm Pitch, Micro-Lock Plus Receptacle Crimp Housing, Single Row, Positive Lock, 7 Circuits, Low-Halogen, Black | ![]() |
| Molex 505575-0471 | Cut Tape - 2.00mm Pitch, Micro-Lock Plus PCB Header, Single Row, Vertical, Surface Mount, Matte Tin Plating, Positive Lock, 4 Circuits, Black | ![]() |
| Molex 90119-2111 | C-Grid III Female Crimp Terminal , 24-22 AWG, Bag, 0.76µm Selective Gold (Au) | ![]() |
For Use With
| Product | Part # | Description | Stock |
|---|---|---|---|
| Molex 505572-1100 | ![]() |
Product Change Notice
| Effective Date | Description of Change | Download | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 06/30/2026 | 517820 - Change to Product. This notification is to inform about changes that are being made to the part(s) as identified in the list. The number of gates for the 505570 series will be reduced. No changes will be made to the product as a result of this change. | Download | |||
| 05/01/2026 | 517963 - Packaging Method/Quantity Changing. parts listed in this notice that will undergo changes for primary carton size . No changes will be made to the product as a result of this change. | Download | |||


