| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | Molex |
| Manufacturer Part Number: | Molex 505570-0701 |
| Color: | Black |
| Series: | 505570 - Micro-Lock PLUS |
| Connector Type: | Micro-Lock PLUS |
| Gender: | Receptacle |
| Number of Contacts: | 7 |
| Number of Rows: | 1 |
| Pitch: | 2 mm |
| Material: | Polyester |
| Keying: | No |
| Operating Temperature Range: | -40 - 105 °C |
| Circuit Application: | Signal |
| Polarized to Mate: | Yes |
| Connector System: | Wire to Board |
| Termination Pitch: | 2 mm |
| Glow Wire Capable: | No |
| Lock to Mating Part: | Yes |
| Part Aliases: | 5055700701 |
| SKU: | MOL505570-0701 |
505570-0701
Specifications
Detailed Description
Enhance your connectivity with the Micro-Lock PLUS Receptacle Housing in sleek black. Designed for efficiency, this single-row connector features a 2.00mm pitch and secure Positive Lock mechanism, ensuring reliable performance in signal applications. Crafted from durable polyester and RoHS compliant, it guarantees both durability and environmental responsibility. Operating seamlessly in temperatures ranging from -40 to 105 °C, it's perfect for a wide range of settings. With seven circuits and polarized mating, it offers seamless integration in wire-to-board systems. Trust in its quality and innovation for your connectivity needs.
Frequently Bought Together
| Product | Part # | Description | Stock |
|---|---|---|---|
| Molex 43645-0210 | Micro-Fit 3.0 Receptacle Housing, Single Row, 2 Circuits, UL 94V-2, Glow-Wire Capable, Black | ![]() |
| Molex 50-57-9003 | SL Crimp Housing, Single Row, Version A, Non-polarized, 3 Circuits, Black | ![]() |
| Molex 501334-0000 | 1.00mm Pitch, Pico-Clasp Female Crimp Terminal, Tin Plating, 32-28 AWG, Reel | ![]() |
| Molex 501939-0400 | 1.00mm Pitch, Pico-Clasp Low-Halogen Receptacle Crimp Housing, Single Row, Outer Positive Lock, 4 Circuits, White | ![]() |
| Molex 50212-8000 | 2.00mm Pitch, Micro-Latch Female Crimp Terminal, Tin (Sn) Plating, 30-24 AWG, Reel | ![]() |
| Molex 502578-0500 | CLIK-Mate Plug Housing, 1.50mm Pitch, Single Row, Positive Lock, 5 Circuits, Natural | ![]() |
| Molex 502578-0600 | CLIK-Mate Wire-to-Board Housing, Single Row, Positive Lock, 6 Circuits, Beige | ![]() |
| Molex 502579-0000 | CLIK-Mate 1.50mm Pitch Crimp Terminal, Male, Tin Plating, 28-24 AWG, Reel | ![]() |
| Molex 505431-1000 | Micro-Lock Plus Female Crimp Terminal, 1.25mm Pitch, Matte Tin (Sn) Plating, 30-26 AWG, Reel | ![]() |
| Molex 505565-0501 | 1.25mm Pitch, Micro-Lock Plus Receptacle Crimp Housing, Single Row, Positive Lock, 5 Circuits, Black | ![]() |
| Molex 505565-0701 | 1.25mm Pitch, Micro-Lock Plus Receptacle Crimp Housing, Single Row, Positive Lock, 7 Circuits, Black | ![]() |
| Molex 505565-0801 | 1.25mm Pitch, Micro-Lock Plus Receptacle Crimp Housing, Single Row, Positive Lock, 8 Circuits, Black | ![]() |
| Molex 505565-1001 | 1.25mm Pitch, Micro-Lock Plus Receptacle Crimp Housing, Single Row, Positive Lock, 10 Circuits, Black | ![]() |
| Molex 505572-1000 | Cut Strip - 2.00mm Pitch, Micro-Lock Plus Female Crimp Terminal, Tin (Sn) Plating, 22-26 AWG, Reel | ![]() |
| Molex 50752-8400 | 2.50mm Pitch, Mini-Lock Female Crimp Terminal, Matte Tin Plating, 26-24 AWG, Reel | ![]() |
| Molex 51163-0200 | 2.50mm Pitch, Mini-Lock Receptacle Crimp Housing, Single Row, Positive Lock, 2 Circuits, Natural | ![]() |
| Molex 51163-0300 | 2.50mm Pitch, Mini-Lock Receptacle Crimp Housing, Single Row, Positive Lock, 3 Circuits, Natural | ![]() |
| Molex 90119-2111 | C-Grid III Female Crimp Terminal , 24-22 AWG, Bag, 0.76µm Selective Gold (Au) | ![]() |
For Use With
| Product | Part # | Description | Stock |
|---|---|---|---|
| Molex 505572-1100 | ![]() |
Product Change Notice
| Effective Date | Description of Change | Download | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 06/30/2026 | 517820 - Change to Product. This notification is to inform about changes that are being made to the part(s) as identified in the list. The number of gates for the 505570 series will be reduced. No changes will be made to the product as a result of this change. | Download | |||
| 05/01/2026 | 517963 - Packaging Method/Quantity Changing. parts listed in this notice that will undergo changes for primary carton size . No changes will be made to the product as a result of this change. | Download | |||
| 01/06/2022 | 510449 - Packaging Method/Quantity Changing. Change the primary carton 185x375x95mm -> 185x185x185mm. better packaging quality. | Download | |||


