| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | Molex |
| Manufacturer Part Number: | Molex 53047-0510 |
| Series: | 53047 |
| Amperage: | 1 A |
| Connector Type: | PicoBlade |
| Number of Contacts: | 5 |
| Number of Rows: | 1 |
| Termination Method: | Through Hole |
| Body Orientation: | Straight |
| Pitch: | 1.25 mm |
| Voltage: | 125 V |
| Orientation: | Vertical |
| Keying: | No |
| Tail Length: | 2.3 mm |
| Operating Temperature Range: | -40 - 85 °C |
| Contact Mating Area Plating: | Tin |
| Number of Contacts Loaded: | 5 |
| Mating Cycles: | 30 |
| PCB Locator: | No |
| PCB Retention: | Without |
| Polarized to PCB: | No |
| PCB Thickness (Recommended): | .8 mm |
| Connector System: | Wire to Board |
| Contact Termination Plating: | Tin |
| Current Derating Order No: | 987651-3691 |
| Glow Wire Capable: | No |
| Guide to Mating Part: | No |
| Lock to Mating Part: | Yes |
| Mated Height: | 5.2 mm |
| Stackable: | No |
| Surface Mount Compatible: | No |
| Breakaway: | No |
| Make First / Break Last: | No |
| Shroud Type: | Fully |
| Product Name: | PicoBlade |
| Material Flammability Standard: | 94V-0 |
| Part Aliases: | 0530470510 |
| SKU: | MOL53047-0510 |
53047-0510
Specifications
Detailed Description
Easily connect wires to your PCB with our PicoBlade PCB Pin Header. With a straight body orientation and through-hole termination method, this connector boasts a compact 1.25mm pitch and accommodates five contacts in a single row. Operating at up to 125V and 1A, it's ideal for various electronic applications. Featuring tin plating for reliable contact, it's RoHS compliant and suitable for use in temperatures ranging from -40 to 85°C. The connector is fully shrouded, with a mated height of 5.2mm and a 2.3mm tail length for secure PCB attachment. With a locking mechanism for added stability, this connector ensures a secure and durable connection for up to 30 mating cycles. Perfect for wire-to-board applications, it's a versatile and essential component for your PCB assembly needs.
Frequently Bought Together
| Product | Part # | Description | Stock |
|---|---|---|---|
| Molex 09-65-2028 | SPOX and KK 396 Wire-to-Board Header, Vertical, with Friction Lock, 2 Circuits | ![]() |
| Molex 10-89-7062 | 2.54mm Pitch C-Grid Breakaway Header, Dual Row, Vertical, High Temperature, 6 Circuits, 0.38µm Gold (Au) Selective Plating, Tin (Sn) PC Tail Plating, 2.72mm PC Tail | ![]() |
| Molex 10-89-7102 | 2.54mm Pitch C-Grid Breakaway Header, Dual Row, Vertical, High Temperature, 10 Circuits, 0.38µm Gold (Au) Selective Plating, Tin (Sn) PC Tail Plating, 2.72mm PC Tail | ![]() |
| Molex 15-91-0100 | 2.54mm Pitch C-Grid Breakaway Header, Surface Mount, Dual Row, Vertical, 10 Circuits, 0.38µm Gold (Au) Selective Plating | ![]() |
| Molex 22-23-2021 | KK 254 Solid Header, Vertical, with Friction Lock, 2 Circuits, Tin (Sn) Plating | ![]() |
| Molex 22-23-2031 | KK 254 Solid Header, Vertical, with Friction Lock, 3 Circuits, Tin (Sn) Plating, Bag | ![]() |
| Molex 22-23-2041 | KK 254 Solid Header, Vertical, with Friction Lock, 4 Circuits, Tin (Sn) Plating | ![]() |
| Molex 53047-0210 | 1.25mm Pitch, PicoBlade PCB Header, Single Row, Vertical, Through Hole, Tin Plating, Friction Lock, 2 Circuits, Tray, 2.30mm PC Tail Length | ![]() |
| Molex 53047-0310 | 1.25mm Pitch, PicoBlade PCB Header, Single Row, Vertical, Through Hole, Tin Plating, Friction Lock, 3 Circuits, Tray, 2.30mm PC Tail Length | ![]() |
| Molex 53047-0410 | 1.25mm Pitch, PicoBlade PCB Header, Single Row, Vertical, Through Hole, Tin Plating, Friction Lock, 4 Circuits, Tray, 2.30mm PC Tail Length | ![]() |
| Molex 53047-0610 | 1.25mm Pitch, PicoBlade PCB Header, Single Row, Vertical, Through Hole, Tin Plating, Friction Lock, 6 Circuits, Tray, 2.30mm PC Tail Length | ![]() |
| Molex 53047-0710 | 1.25mm Pitch, PicoBlade PCB Header, Single Row, Vertical, Through Hole, Tin Plating, Friction Lock, 7 Circuits, Tray, 2.30mm PC Tail Length | ![]() |
| Molex 53047-0810 | 1.25mm Pitch, PicoBlade PCB Header, Single Row, Vertical, Through Hole, Tin Plating, Friction Lock, 8 Circuits, Tray, 2.30mm PC Tail Length | ![]() |
| Molex 53047-1210 | 1.25mm Pitch, PicoBlade PCB Header, Single Row, Vertical, Through Hole, Tin Plating, Friction Lock, 12 Circuits, Tray, 2.30mm PC Tail Length | ![]() |
| Molex 70543-0005 | 2.54mm Pitch SL Header, Single Row, Vertical, 3.05mm Pocket, Shrouded, 3.30mm Tail Length, 6 Circuits, 0.38µm Gold (Au) Selective Plating, Matte Tin (Sn) Tail Plating | ![]() |
| Molex 87831-1420 | 2.00mm Pitch, Milli-Grid PCB Header, Dual Row, Vertical, Through Hole, Shrouded, 14 Circuits, 0.38µm Gold (Au) Plating, 2.50mm Tail Length, Dual Side Slots, Dual Friction Locks, Center Polarization, Tube | ![]() |
Product Change Notice
| Effective Date | Description of Change | Download | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 10/01/2023 | 513928 - Equipment Transfer, Production Transfer or Rearrangement. 53047 series products will be transferred from Japan vendor to Ansan plant in Korea for the productivity improvement & stable delivery performance If this PCN will be completed, it will only be produced at the Ansan plant To better serve our customers and leverage our global manufacturing footprint | Download | |||
| 02/01/2023 | 512997 - Change Supplier. This notification is to inform you about a change of resin suppliers impacting the part(s) attached as per list. No changes will be made to product as part of this change. | Download | |||
| 03/07/2022 | Toray Resin Quality Notice - Recently, Toray Industries, Inc. issued a statement advising that certain resin products were improperly identified by Toray as having received certification from Underwriters Laboratories (UL) | Download | |||


